Tezos

Tezos (XTZ) merkeziyetsiz bilgi işlem platformu,PoS protokolü kadar resmi bir doğrulama protokolü kullanıyor. Sistemin işleyişinde, tokenlerini stake yapan XTZ sahipleri, blok yaratma ve doğrulama nedeniyle fazladan token alabiliyorlar

Finansal perfromans olarak XTZ yıla 0,47 dolar ile başladı. İlk çeyrek sonunda ise 1,06 dolardaydı. Nisan ve Haziran ayları XTZ performasının yükselişine şahit oldu ve fiyat 1,88 dolara çıktı. Yılın üçüncü çeyreğinde XTZ değeri 1,00-1,20 dolar arasında gidip gelmeye başladı. Ancak Aralık ayının başından beri bir kez daha harekete geçen XTZ 1,51 dolara ulaştı. Yıl boyunca XTZ/USD paritesi %190 artış göstermiş oldu.

Synthetix Network Token

Synthetix Network Token (SNX) bir ERC-20 tokeni ve Synthetix borsası ile ilgili tüm işlemlerde kullanılıyor. Ayrıca  kullanıcı-sözleşme modeli kullanılarak işleme alınıyor bu tokenler. Ocak ve Nisan ayları arasında SNX token fiyatı 0,07 dolarda idi. Ancak Mayıs’tan bu yana değer artışı yaşamaya başladı. 2019 yılı boyunca SNX %200 değer kazanmış oldu. An itibariyle fiyatı 1,33 dolarda.

Bitcoin Cash

ilk 10’daki bu kripto paraların içinde Bitcoin’in hard forku Bitcoin Cash olmasa herhalde şaşırırdık. BCH mali açıdan baktığımız zaman Ocak ayının ikinci haftası 135 dolardan işlem görüyordu.Nisan ayı başladığında ise 300 dolar eşiğini bulmuştu. Yılın en yüksek noktası Haziran 26’daki 479 dolar fiyatıydı. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, BCH değeri nispeten stabil kalmaya başladı.Kasım ayından beri de değer kaybı yaşayan BCH an itibariyle 195 dolardan işlem görüyor. Yıl içinde toplam değer artış yüzdesi ise %30.

Cosmos

Cosmos (ATOM) çeşitli blockchainlerden oluşan bir merkeziyetsiz ağ. Platform 2019 yılında dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti. Mayıs ayında özellikle hızlı bir artış yakaladı. 2019 yılının başında 0,001 dolar olan değeri an itibariyle 4,20 dolar. Oldukça önemli bir oranda değer artışı yaşadı ATOM.

Litecoin

Litecoin (LTC) Ocak ayının ilk haftası 32 dolardan işlem görüyordu. Haziran ayına  geldiğimizde ise çok etkili bir yükselişle 141,73 dolara çıktı. O günden beri aşağı inmeyi sürdüren LTC şu sıralar 43 dolardan işlem görüyor. Yıl boyunca LTC/USD paritesi ise %40 artış oranı sergiledi.

Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT), Brave tarayıcısının dijital tokeni. Brave bir blockchain tabanlı internet tarayıcısı. Kullanıcılarının BAT token ile ödüllendiriyor. Elbette belirli şartlara bağlı olarak.

BAT 2019 yılına 0,13 dolardan başlamıştı. Ancak Nisan ayının ikinci yarısında 0,44 doları bulmayı başardı. Bu gelişmenin ardından, piyasadaki ilk 50 tokenin geriye doğru bir performans göstermesi sonucunda, Eylül ayına kadar bir kayıp söz konusu oldu. Kasım ayının 27’sinde  0,27 doları gören BAT, Aralık ayının başından bu yana 1,70 dolarda stabil olmuş görünüyor. BAT tüm yıl boyunca %35 değer artışı yaşamış oldu.

Ether

Ether (ETH), ikinci en popüler dijital varlık olarak tanınan kripto para. Ethereum protokolü şartları önceden belirlenen bir sözleşmeyi doğrulamaya, kolaylaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olmak üzere planlanmış. Ethereum ekosistemi ayrıca ERC-20 tokenlerin de piyasaya arzını gerçekleştiriyor.

Ocak ayının 13’ünde 116 dolardan işlem görüyordu ETH. İlk altı ay  süresince de değer kazandı ve Haziran 26’da yılın zirvesine ulaştı, 344 dolardan işlem görmeye başladı. Ardından değer kaybı gösteren ETH Eylül ortalarında bir süre yükselse de 150-180 dolar aralığında seyretmeye devam etti.  Kasım ayının sonlarından beri 130-150 dolar aralığında işlem görüyor. Yıl boyu gösterdiği artış oranı ise %20.

EOS

EOS platformu bir takım merkeziyetsiz uygulamaların yer aldığı bir platform. EOS blockchain üst düzey ölçeklenebilirliğe sahip. Projenin çok popüler olmasının bir nedeni de kişiselleştirme. Platform kişselleştirmeye çok alan ayıran bir platform.

Ocak ayının ikinci haftasında 2,23 dolardan işlem gören kripto para, Mayıs 31’de 8,54 dolara ulaştı. Ardından gelen 5 ay boyunca 3-3,80 dolar arasında gidip gelen EOS, Kasım ayında 2,25 dolara düştü. Yıl boyu gösterdiği artış oranı ise %10.

2019 yılı ilk yarısı kripto para piyasası açısından iyi bir seyirle geçti, ikinci yarısında düşmeye başlayan piyasa 2019 yılın genel itibariyle aslında başladığı seviyeden yukarda tamamlayacak gibi görünüyor.

Bknz:2019’un ilk yarısında en iyi performans gösteren top 10 altcoin listesi

Kaynak