BTC : 64461 ₺ ETH : 1683 ₺ XRP : 1.378 ₺ LTC : 308.9 ₺ USDT : 6.838 ₺ XLM : 0.5454 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. 2019’da Bitcoin piyasasına damgasını vuracak 4 trend

2019’da Bitcoin piyasasına damgasını vuracak 4 trend

2019’da Bitcoin piyasasına damgasını vuracak 4 trend
0
huobi_koinmedya

2019’da Bitcoin piyasasına etki edecek akımlar ve eğilimler hangileri olabilir? Bitcoin’i bu yıl neler bekliyor, Buyrun kısa turumuza:


2019’da Bitcoin Piyasasına Rengini Verecek Akımlar

2017’yi kısaca özetleyin dense ICO çılgınlığı ve FOMO derdik. Bitcoin diye bir şeyin varlığını 3 gün önce duyan bile koşup BTC aldı. 2018’in karakteristiği ise “düzeltme” hareketi oldu. Her günün bir gecesi, her yazın bir kışı olduğu gibi her çıkışın bir de inişi olacaktı. İniş 2018’e nasip oldu. Peki 2019’da Bitcoin piyasasına rengini verecek gelişme veya gelişmeler neler olacak?

  1. Bitcoin ATM’lerinin Yaygınlaşması

Bu konu hakkında gelen raporlar 2019’un Bitcoin ATM patlaması yapacağına işaret ediyor. Yalnızca ABD’nin Şikago eyaletinde şu an 30 Bitcoin ATM’si var. 2019’da bu sayının 100’e çıkacağı söyleniyor.

koinmedya_brave

Bu ATM’ler sadece Bitcoin için tasarlanmış durumda. Bir de New York’da geleneksel ATM’lerin Bitcoin ile entegre edilmiş olanları var ki onların sayısı da günden güne çoğalıyor. Bitcoin ödeme sağlayıcısı LibertyX’ten açılacak bir hesap müşterilerinde bu ATM’ler üzerinde işlem yapmasına olanak sağlamış oluyor.

Bu ATM’ler insanları Bitcoin kullanmaya yüreklendirebilir. İnsanlar finansal ihtiyaçlarını karşılamak için ATM’leri kullanmaya alışkındır. Bu nedenle her daim kullandıkları ATM’ler üzerinden Bitcoin satın almak hoşlarına gidecektir.

  1. Merkez Bankalarının Kripto Para ile Dansı,

İnsanların Bitcoin hakkında hoşlarına giden hususlardan biri de kullanmak için herhangi bir banka hesaplarına ihtiyaçlarının olmaması. Ne var ki bir nevi merkezi bankacılık sistemine tepki olarak doğmuş Bitcoin ve taşıdığı teknoloji, paradoksal bir biçimde Merkez Bankalarının imdadına yetişebilir.

Marshall Adaları Merkez Bankasının kripto para çıkarma kararı aldığını ve IMF’nin bu karar yüzünden ülke yönetimini uyardığını sizlerle paylaşmıştık. Tıklayın

koinmedya_brave

Burada da IMF’nin yaptığı uyarıya şahit olabilirsiniz. Tıklayın

Merkez Bankalarının görevlerinden biri de ülke içi likidite dengesini sağlamaktır. Bu görevi fiziksel basılı kağıttan ziyade taşınması ve mübadelesi çok daha kolay olan kripto paralar daha iyi üstlenemezler mi?

İsrail’de düzenlenen bir Bitcoin zirvesinde kripto para öncülerinden Nick Szabo da buna benzer söyler söylemişti. Szabo özellikle ekonomik stabiliteye ulaşamamış, çatışma bölgelerinde yer alan veya düşük nüfusa sahip devletlerin yavaş yavaş kripto paraya geçeceğini öngörmüştü. Szabo’ya göre yapılması gereken; bu ülkelerin Merkez Bankalarındaki altın miktarı değerinde kripto para basmaktan başka bir şey değil.

2019 yılı bazı sorunlu ülkelerin birer birer kripto para çıkaracağı ve bunu resmi para olarak tanıyacağı yıl olabilir. Eğer bu sayede stabil bir sistem kurulabilirse görece büyük ve sorunsuz ülkeler de zamanla birer birer kripto para çıkarma yoluna gireceklerdir.

  1. Bitcoin-merkezli Turizm

Mayıs 2013’te bir kişinin pizza satın almak için 10.000 BTC ödediğini okumuşsunuzdur. Tabi o zamanlar Bitcoin çok ucuzdu. Ama mesele bu değil. 6 yıl öncesinde bile Bitcoin ile alışveriş yapılabiliyordu. 2019 yılına gelindiğinde artık birçok işyeri ödeme olarak Bitcoin’i kabul eder hale geldi.

Özellikle turizm şirketlerinin başını çektiği bu dalga Dünya’nın her yerinde Bitcoin üzerinden seyahat etmenizi ve konaklamanızı sağlıyor. Mart 2018 yılında Almanya resmi Turizm Ajansı ödeme seçenekleri arasına Bitcoin’i de dahil etti.

Yurtdışına çıkan bir turist önce kendi parasını dolar ya da euro’ya ondan sonra o parayı da gittiği ülkenin para birimine çevirmek zorundadır. Peki Dünya’nın her yerinde geçen ortak ve dijital bir para birimi olursa  döviz bürolarıan gidip para bozdurmaya gerek kalır mı? Elbette kalmaz. Bitcoin turizm sektörünün resmi parası olma yolunda ilerliyor. Darısı diğer sektörlerin başına.

  1. Bitcoin destekli akıllı telefonlar

Akıllı telefon sektörüne göz attığımızda artık yeni modellerin kripto para destekli cüzdanlara sahip olmaya başladığını görüyoruz. En son Samsung Galaxy S10’un kripto cüzdan desteği ile geleceği onaylanmıştı. Dünya genelinde milyonlarca satan bu model otomatik olarak milyonlarca kişiyi kripto paralar ile buluşturmuş olacak.

İlgili: Samsung Galaxy S10 kripto cüzdan eklentisi ile geliyor

Samsung’dan önce HTC, 2018 sonlarında duyurduğu Exodus 1 ile blockchain tabanlı cüzdan taşıdığını duyurmuştu. HTC ve Samsung’un açtığı bu yolu birçok marka ve model takip edecektir. 2019 yılında insanlar daha önce hiç ilgilenmedikleri Bitcoin ve kripto para cüzdanlarını ceplerinde bulacaklar.

Peki sizce 2019’da Bitcoin piyasasına damgasını vuracak gelişme hangisi olacak?

Kaynak

Etiketler: