Anasayfa Altcoin “Facebook Libra projesi çöktü”: İsviçre Başkanı
koinmedya_brave

“Facebook Libra projesi çöktü”: İsviçre Başkanı

“Facebook Libra projesi çöktü”: İsviçre Başkanı
0

Libra projesinin resmi ev sahibi İsviçre’den Facebook’a kötü haber: İsviçre Başkanı, mevcut haliyle Facebook Libra projesi çöktü açıklamasında bulundu.


Facebook Libra projesi çöktü!

İsviçre Başkanı ve Finans Bakanı Ueli Maurer, Facebook Libra projesi ile alakalı İsviçre merkezli yayın kuruluşu SRF’ye önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Libra projesinin çöktüğünü düşünüyor. Başkan Maurer’ın açıklamaları şu şekilde:

“Mevcut haliyle Libra’nın pek şansı yok. Çünkü merkez bankaları fiat paralardan oluşmuş bir sepete bağlı Libra’nın kendilerine zarar vereceğini düşünüyor.”

Lütfen Bkz: Libra İsviçre’den geçerli ödeme aracı lisansı almaya çalışıyor

Bu arada şunu da belirtmekte yarar var: Libra ticari tescilini İsviçre’ye yapmıştı.

Facebook, küresel kullanım alanı olan ve değeri dolar, euro, sterlin ve yen gibi küresel kullanım alanı olan bir para grubuna ya da para sepetine sabitlenmiş Libra isminde bir kripto para çıkarmayı planlıyor. Ancak sepette bulunan paraların merkez bankaları (özellikle FED ve ECB), Libra hamlesinin kendi para politikalarını etkinsizleştireceğini düşünüyor. Hatta bu merkez bankaları, Libra’nın coin çıkarmasını dolar ve euro basmakla eş değer görüyor.

Libra’yı engelleme konusunda Avrupa Birliği ve Almanya ciddi caba gösteriyordu. Belli bir seviyede AB ülkeleri, Libra ve Libra benzeri stabil coin’leri milli egemenlik sorunu olarak görmeye bile başladılar.

Lütfen Bkz: Almanya’da stabil coin’leri yasaklayan tasarı kabul edildi

Son açıklamalardan sonra Libra yönetiminin proje hakkında ciddi biçimde güncellemeye gitmesi bekleniyor.

Kaynak

koinmedya_brave
X