Anasayfa Ethereum Ethereum Haber 2020 Ethereum yılı olabilir!

2020 Ethereum yılı olabilir!

2020 Ethereum yılı olabilir!
0
koinmedya_googlenews

Neden 2020, Ethereum yılı olacak? Son zamanlarda 2019’un en düşük seviyelerini test eden Ethereum’un, gelecek yıl çok daha güçlü bir şekilde geri döneceği iddia ediliyor.


Neden 2020, Ethereum yılı olacak?

Ethereum, temel dinamikler yönüyle birçok alanda büyüme kaydederek iyi bir yıl geçirdi. Ne yazık ki aynı şeyi, şu anda kripto kışındaki seviyelere geri dönen ETH fiyatı, için söylemek mümkün değil.

Esasen bir ya da iki istisna dışında tüm kripto para birimleri şu sıralar, düşüş eğilimiyle hareket ediyor. Ancak Ethereum’un, gelecek yıl daha güçlü bir şekilde geri dönmesi muhtemel görünüyor. Hatta temel dinamikler yönüyle değerlendirildiğinde 2020, Ethereum yılı olabilir.

koinmedya_bybit

Ethereum ekosistemi ve ağ verileri

Ethereum ekosistemi genişlemeye devam ediyor ve 2019’daki berbat fiyat performansına rağmen, 2019, Ethereum ağı için sağlam bir yıl oldu. 

ConsenSys.net’de yayınlanan bir makale, dünyanın en büyük ikinci dijital varlığı ile ilgili çarpıcı rakamların ortaya çıktığı kapsamlı bir analize yer verdi.

Ağ verilerine göre bu yıl, 4 milyon civarında yeni aktif Ethereum adresiyle birlikte, 20 milyondan fazla hesap oluşturuldu. Şu anda 8,500’ü aşkın aktif Ethereum düğümü mevcut ve 4,7 milyondan fazla ETH, blok ödülü olarak dağıtıldı.

Ayrıca istatistiklere göre, 520’nin üzerinde yeni merkezsiz uygulama (dApps) oluşturuldu ve toplamda ağ üzerindeki dApps sayısı 2.700’ü geçti.

Bu arada Ethereum’daki en popüler dApp’lardan biri olan Unchained Gods, 6.7 milyondan fazla ürün yarattı. Ethereum Name Service (ENS) adlı bir başka uygulama ise 167.000’den fazla kayıt sayısı ile büyümeye devam ediyor. 

Dahası, geliştirici tabanı hala büyüyor ve akıllı sözleşme aracı paketi Truffle de bu yıl, aylık 25.000 indirme oranına ulaştı. Ayrıca Electric Capital’e göre, Ethereum’un geliştirici topluluğu, diğer kripto ekosistemlerine göre dört kat daha büyük. 

Evet, “2020, Ethereum yılı olabilir” dedik. Ama, “hepsi bu mu” diyecek olursanız, elbette işaretler, bu saydıklarımızla sınırlı değil.

DeFi büyümeye devam ediyor

DeFi, 2019’da toplamda kilit altında tutulan 2.7 milyon ETH ile önemli ölçüde büyüme kaydetti. Ethereum, merkeziyetsiz finans ekosisteminin odak merkezi haline geldi ve 2020’de piyasanın 5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

En son yapılan İstanbul ile birlikte, Ethereum 2019’da toplam üç ağ yükseltmesi gerçekleştirdi. Gelecek yıl, uzun zamandır beklenen proof of stake konsensüsüne geçiş de dahil olmak üzere, planlanmış bir dizi güncelleme yapılacak.

Bunların yanı sıra, Tezos gibi stake edilen diğer tokenlerin performansına bakmak, ETH’nin, neden gelecek yıl daha iyi performans göstereceğini anlamamıza yardımcı olabilir.

Zira, bazı ünlü borsalar büyük bir ihtimalle, tam bir node (düğüm) için gereken 32 ETH’ye sahip olmayan yatırımcılar için, Ethereum staking hizmetleri sunacak. Bu da ETH 2020 fiyat eğilimini büyük ölçüde etkileyebilir. 

Ethereum 2020’de PoS konsensüsüne geçtiğinde, madencilerin, 32 adet ETH’yi sisteme depozito etmeleri gerekecek. Ayrıca sistemin genel anlamda kusursuz çalışması için 2 milyon adet ETH’nin stake edilmesi gerekiyor. 

Tabi ki Ethereum madencileri, bu işlem karşılığında Ethereum ödülleri alacak. Bu yüzden de madenciler, sisteme ne kadar çok kripto para yatırırsa o kadar çok ödül almış olacak.  

 Şu an 142$’dan işlem gören Ethereum, yılın en düşük seviyelerinde hareket ediyor. Yukarıda bahsedilen gelişmeler ve temel dinamikler birlikte değerlendirildiğinde, Ethereum’un, 2020’de neden güzel bir yükseliş kaydedeceğini görmek aslında zor değil.

Ethereum hakkında aha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler:
X