Home Kripto para Haber UnitedData kurucusu Eral Eyal kripto para dolandırıcılığından suçlu bulundu
koinmedya_brave

UnitedData kurucusu Eral Eyal kripto para dolandırıcılığından suçlu bulundu

UnitedData kurucusu Eral Eyal kripto para dolandırıcılığından suçlu bulundu
0
fairspin_banner

SEC, 2017-2018 döneminde kripto para dolandırıcılığında bulunduğu iddiası ile tutuklanan Eray Eyal’i suçlu buldu. Eyal birçok konuda yatırımcılarını kandırmakla suçlanıyor.


Eral Eyal kripto para dolandırıcılığından suçlu bulundu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), UnitedData (Shopin) kurucusu Eral Eyal hakkında yürütülen soruşturma konusunda kararını verdi ve Eral Eyal’ı yatırımcılarını dolandırmak iddiasıyla suçlu buldu. Eyal, ICO sürecinde yüzlerce yatırımcıdan 42 milyon dolar değerinde fon topladı.

SEC, Eray Eyal’i kripto para dolandırıcılığından suçlu buldu.

Bu konuda SEC’in görevli yetkilisi Marc P. Berger tarafından şu açıklamalarda bulunuldu:

“SEC bu konuda yaptığı araştırmalara göre Eyal ve Shopin, kasıtlı olarak yanlış iddialarda bulunarak yatırımcılarını dolandırdı. Dijital varlık piyasalarındaki yatırımcılar, menkul kıymetler piyasalarında olduğu gibi açık ve doğru biçimde bilgilendirilmelidir.”

SEC’in iddialarına göre Ağustos 2017 ve Nisan 2018 tarihleri arasında Eyal, lisansız biçimde menkul kıymet özelliği taşıyan Shopin Token arzında bulunarak ABD’li vatandaşlardan yüklü miktarda para topladı.

Lütfen Bkz: Kripto paralar somut bir jeton şeklinde basılabilir mi?

Eyal’ın iddia ettiği blockchain platformu hiçbir şekilde var olmadı. Oysa Eyal, yatırımcılarına uluslararası bir alış-veriş platformu kurmayı öneriyordu. Bu platformdan elde edilen tüketici verilerini ise perakende alışveriş şirketlerine satmayı planlıyordu. Yatırımcıları inandırmak için hiç bağlantılı olmadığı halde bazı popüler şirketlerle Shopin’i irtibatlı gösterdi. Bu yolla yatırımcıların güvenin kazanmaya çalıştı.

SEC’in diğer önemli iddiasına göre Eyal, yatırımcılardan topladığı fonları kendi şahsi harcamalarında kullandı. Eyal, kendi kirasını, alışveriş giderlerini, yetişkin içerikli harcamaları ve eğlence masraflarını yatırımcılardan topladığı fonlarla finanse ettiği ileri sürülüyor. Yapılan tespitlere göre Eyal, yatırımcılardan topladığı 500 bin dolar değerindeki parayı kendi özel harcamaları için kullandı.

Lütfen Bkz: Bitcoin halving fiyatlanmış olabilir mi?

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X