Home Bitcoin Bitcoin long işlemleri rekor kırıyor ama fiyatlar şimdilik tepkisiz
koinmedya_brave

Bitcoin long işlemleri rekor kırıyor ama fiyatlar şimdilik tepkisiz

Bitcoin long işlemleri rekor kırıyor ama fiyatlar şimdilik tepkisiz
0
fairspin_banner

Bitcoin long işlemleri Aralık 2019 tarihinde tarihi rekor seviyesine ulaştı. Long pozisyonunun artması, piyasada gelecekte Bitcoin fiyatlarında olası bir artışa işaret ediyor olabilir.


Bitcoin long işlemleri rekor kırıyor

Yaklaşık 110 milyon dolar değerinde 15 bin adet Bitcoin için uzun (long) pozisyon alındı. Uzun pozisyon alınan Bitcoin miktarında ise olağan üstü artış yaşanıyor. Bu miktar ilk önce 25 bin adede ardından ise 40 binin üstüne çıktı. Uzun pozisyon alınan Bitcoin sayısındaki değişimi aşağıdaki grafikte açıkça görebiliyoruz. Aralık 2019’da uzun pozisyon alınan Bitcoin miktarı, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bitcoin long Bitcoin long işlemleri rekor kırıyor ama fiyatlar şimdilik tepkisiz

Lütfen Bkz: Hızlı çıkan hızlı düşüyor: Matic Network

Mart 2018 ve Şubat 2019 tarihinde Bitcoin uzun pozisyon miktarında benzer biçimde zirve yaptı. Mart 2018 döneminde Bitcoin fiyatları tarihi zirvesinin ardından 8 bin dolar seviyesine geriledi. Bu sürecin ardında BTC, 10 bin dolar ile küçük bir zirve daha yaptı ve ardından tekrardan düşüş trendine girdi. Şubat 2019’daki uzun pozisyon zirvesinin ardından Bitcoin, Haziran 2019’da ise 14 bin seviyesini gördü.

Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 7.225 dolardan işlem görüyor. Bu hafta içerisinde 7.600 dolar bandını gören Bitcoin, 7.600 dolarlık direnci kıramayınca 7.200 dolar bandına geriledi.

Bazı Bitcoin yatırımcıları, Bitcoin fiyatlarının artacağını tahmin ettikleri zaman bazen kaldıraç kullanarak uzun pozisyon alıp karlarını katlamak istiyor. Örneğin 1 adet Bitcoin’i olan bir yatırımcı, 10 kat kaldıraç kullanarak 8 bin dolar için uzun pozisyon aldığını düşünelim. Belirli vadede Bitcoin 8 bin doları bulduğunda söz konusu yatırımcının sözleşmesi tamamlanır. Bu yatırımcı kullandığı kaldıraç sayesinde aradaki karının (8.000-7.225=775) 10 kat (775*10=7.750 dolar) fazlasını elde edebilir.

Piyasada uzun pozisyon alanların sayısındaki artış, piyasanın Bitcoin fiyatlarında artış beklentisinin arttığını gösteriyor.

Lütfen Bkz: Bakkt Bitcoin futureişlem hacmi patladı

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X