Home Kripto para Haber Ukrayna kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlıyor
koinmedya_brave

Ukrayna kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlıyor

Ukrayna kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlıyor
0
fairspin_banner

Ukrayna, FATF standartlarını meclisten geçirerek yasama sürecinde önemli bir aşamayı geçti. Yasa tasarısında Ukrayna kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlıyor.


Ukrayna kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlıyor

Ukrayna meclisi Verkhovna Rada, kripto paralarla ilgili FATF standartlarını yasalaştırdı ve kripto para piyasaları için legal bir çerçeve oluşturdu. FATF standartları kripto paralar üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin kayıtlı olmasını öneriyor. Tüm kripto para işlemleri kayıt altına alındın mı çürük elmaları ayıklamak kolay olacaktır. Yasa sayesinde kripto paraların illegal kullanımı, terörün finansmanı, kara para aklama ve kayıt dışılık gibi birçok soruna çözüm getirilmesi hedefleniyor.

Lütfen Bkz: FATF kripto regülasyonları ülkeler tarafından yasalaşıyor: Sıra Ukrayna’da

Ukrayna yasa sayesinde kripto paralar için bir tanım da getiriyor. Kripto paraları “dijital varlık” olarak tanımlıyor. Dijital varlıklar ise bir mülk olarak tanımlanıyor. Yasa tasarısında dijital varlıklar; ticarete konu olabilen, transfer edilebilen ve yatırım yapılabilen bir mülk olarak belirtiliyor.

En önemlisi ise dijital varlıkların “bir ödeme aracı olabileceği” vurgulanıyor. Yasanın tamamen yürürlüğe girmesi için Ukrayna Başkanın imzalaması gerekiyor ve ardından ilgili yasa tasarısı kanun hükmünü alacak.

Lütfen Bkz: Monero ve Zcash sadece olumsuz algıdan dolayı mı liste dışı kalıyor?

Forklog’un yasa tasarısı ile ilgili analizinde dijital varlıklar için “hizmet sağlayıcı” tabirinden bahsediyor. Söz konusu hizmetleri ise “transfer, değişim ve depolama” şeklinde tanımlanıyor.  Önemli bir ayrıntıda ise sadece kurumların değil şahısların da bu çeşit hizmetleri sunabileceği belirtiliyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X