Home Bitcoin Bitcoin Haber Ünlü analiste göre Bitcoin çok yakında 10 bin doları görebilir, nasıl mı?
koinmedya_brave

Ünlü analiste göre Bitcoin çok yakında 10 bin doları görebilir, nasıl mı?

Ünlü analiste göre Bitcoin çok yakında 10 bin doları görebilir, nasıl mı?
0
fairspin_banner

Bitcoin 2019’un ilk yarısındaki performansını ikinci 6 ayda gösteremedi. Ancak, ünlü finans uzmanı Mike McGlone’a göre Bitcoin çok yakında 10 bin doları ve üzerini görebilir.


“Bitcoin çok yakında 10 bin doları görebilir!”

Bu sene Haziran ayı sonuna kadar gösterdiği performansı sonraki aylarda mumla aratan Bitcoin, yazım sırasında 7325 dolardan el değiştiriyor. Tabi ki bu durum, BTC fiyatlarının Haziran ayında 14000 dolar seviyesine ulaştığı düşünülünce yatırımcılar açısından umut kırıcı bir hal alıyor.

Ekim ayın sonunda yaşanan rallide birçok kişi, bir şeylerin yoluna girmeye başladığını düşünmeye başlamıştı. Ancak sonrasında gelen ve önlenemeyen düşüş, BTC fiyatlarının geçtiğimiz hafta 6500 doları test etmesine sebep oldu.

Bütün bu olumsuzluklar bir tarafa, dünyaca ünlü finans kanalı Bloomberg’in istihbarat biriminde çalışan finans uzmanı Mike McGlone Bitcoin’in geleceğinden oldukça umutlu. Ünlü analiste göre, 2020 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen Bitcoin çok yakında 10 bin doları tekrar görebilir.

Bitcoin, altın ile benzer bir rota izliyor

McGlone, bu iddiasını kendine göre birkaç sebebe dayandırıyor. İsterseniz bu tezlerden birkaç tanesine kısaca değinelim:

BTC fiyatlarında yükselişe sebep olacak faktörlerden bir tanesi, Bitcoin için çok kritik olan 6500 dolar destek seviyesi. Ünlü analiste göre Bitcoin 6500 dolar seviyesinin üstünde kaldığı sürece her an bir boğa koşusuna başlayabilir. (Bitcoin yeni yıla kaç bin dolarda girer?)

Ayrıca McGlone, Bitcoin ile altının izlediği rota arasındaki benzerliğe dikkat çekiyor. Her ne kadar iki kıymetli varlık şu anda nispeten düşük bir fiyattan işlem görüyor olsa da, ticaret savaşlarının yaşandığı yaz mevsiminde zirveye oynamışlardı. Ancak, Dünya genelindeki ekonomik tablo ve politik gidişat ibreyi tekrar Bitcoin ve altın lehine çevirmeye başladı.

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşanan karışıklıklar, Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşlarının tekrar gündeme gelmesi ve olası bir ekonomik durgunluk beklentisi bu sebepler arasında sayılabilir. Bununla birlikte, geleneksel finans kaynaklarına olan güvenin son zamanlarda azalması paraların 2020’de altın ve Bitcoin gibi alternatif yatırım araçlarına kaymasına sebep olabilir.

Bitcoin’in her geçen gün küresel çapta tanınması da kendi adına artı bir puan. Kripto para denilince birçok kişinin aklına Bitcoin gelmesi bunun en somut örneği. Bu tanışıklık, ister istemez yatırımcıların dikkatini çekiyor ve Bitcoin’e olan teveccühü artırıyor. Sonuç olarak, arz-talep dengesini göz önüne aldığımızda Bitcoin çok yakında 10 bin doları ve üzerini görebilir.

ABD borsalarındaki artış Bitcoin’e yarayabilir

Bitcoin için yükseliş beklentisi içinde olan bir başka analist de Thomas Lee. Yakın zamanda CNBC’ye konuşan  Fundstrat yöneticisine göre, ABD hisse senetlerindeki muazzam artış bu sektöre yatırımı riskli kılıyor. Bu sebeple birçok yatırımcı parasını Bitcoin gibi alternatif yatırımlara yöneltebilir.

Lee’nin BTC fiyatlarına etki edeceğini düşündüğü diğer bir gelişme ise yaklaşan halving olayı. Bununla birlikte Lee, şimdiye kadar kripto paralara karşı sert bir tavır takınan Çin’in yakında bu tutumundan vazgeçeceğine inandığını söyledi. Lee’ye göre bu iki kritik gelişme BTC fiyatlarını yükseltebilir.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X