Home Altcoin “Ethereum ve Bitcoin Cash fiat para, kripto para değil”: Adam Back
koinmedya_brave

“Ethereum ve Bitcoin Cash fiat para, kripto para değil”: Adam Back

“Ethereum ve Bitcoin Cash fiat para, kripto para değil”: Adam Back
0
fairspin_koinmedya

Blockstream CEO’su Adam Back, Ethereum ve Bitcoin Cash’i gerçek bir kripto para olarak görmüyor. Bu iki para birimi Back’e göre fiat paralara daha yakın. Neden?


Ethereum ve Bitcoin Cash gerçek kripto para değil

15 Eylül 2008 tarihinde ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflasını ilan etmesi “2008 Küresel Emlak Krizinin” başlangıcı olarak kabul ediliyor. Krize giden yolların taşlarını beceriksiz kamu politikaları döşerken kriz sonrasında da fatura halka kesildi. ABD merkez bankası, FED, krize giren finansal kuruluşları kurtarmak için dev banka ve finans kuruluşlarına bizzat kendisi düşük faizli kredi verdi. Bu kredileri ise para basarak finanse edildi. Bu kredileri alan dev bankalar ve holdingler çok başarılı olmuş gibi CEO’larına milyon dolarlık teşvik vermesi ise bardağı taşıran son damla oldu. Bu dönemde literatürümüze “golden parachute” kavramı girdi. Dev holdinglerin CEO’larının sözleşmeleri iptal edilince şirketten aldıkları yüksek prim ve tazminat “golden parachute” kavramı ile açıklanıyor.

2008 yılında dev holdinglerin çalışanları sıfır tazminatla ve umutsuzca işlerini kaybederken aç gözlü CEO’lar ise altın paraşütleri ile holdinglerini terk ettiler. Bu dönemde ABD’de intihar oranlarında da ciddi artışlar yaşandı. İşte tam bu dönemin ardında Bitcoin dünyaya gözlerini açtı.

Bitcoin’in ardındaki felsefeyi anlamak için hangi şartlar altında dünyaya geldiğini bilmek gerekiyor. Bu nedenle Bitcoin FED’e, merkezi bankalara ve finansal kuruluşlara tepki olarak doğdu. Bitcoin, merkeziyetsiz ve arzı bir otorite tarafından yönetilmeyen fiat para alternatifi sanal bir para birimi. Bu nedenle merkeziyetsizlik kripto para piyasalarında kutsanan bir özellik.

Blockstream CEO’su Adam Back, Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH)’ı kripto para olarak görmüyor ve fiat paralara daha yakın bir para birimi olarak görüyor. Bu sınıflandırmada ise Ethereum ve Bitcoin Cash’in merkezi bir yapıda olması etkili oluyor.

Hayek ve Keynes

Adam Back iktisat literatüründen hareket ederek Bitcoin’i Avusturya Ekolülün para birimi, Bitcoin Cash ve Ethereum’u Keynesyen Ekolün para birimi olarak adlandırıyor. Keynesyen Ekolde ekonominin otoriteleri, para politikalarını ekonomi politikalarının bir aracı olarak kullanıyor. Avusturya Ekolünde ekonomik krizlerin temel nedeni olarak esnek ve genişletici para politikaları görülüyor.

Lütfen Bkz: Kripto paraların illegal kullanımı üzerine FBI Başkanından açıklamalar

Keynesyen Ekolün liderliğini J. M. Keynes üstlenirken Avusturya ekolünün en meşhur iktisatçısı ise Friedrich Hayek. Bu aralar ABD senatosu kripto para regülasyonları için  “hearing” sürecini yoğun biçimde işletiyor. Libra CEO’su David Marcus’dan Circle CEO’su Jeremy Allaire’ye kadar birçok tanıdık isim, senatoya ifade vermek için çağrıldı. Aşağıdaki videoda ekonomi profesörü Russ Roberts ve yapımcı John Papola hayali olarak Keynes ve Hayek’i hearing için ABD senatosuna çağırıyor.

Video hem reel ekonomide hem de kripto para piyasalarında birçok soruya cevap veriyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X