Anasayfa Altcoin 2020 halving sezonu olacak – BTC dışında hangi kriptolar?

2020 halving sezonu olacak – BTC dışında hangi kriptolar?

2020 halving sezonu olacak – BTC dışında hangi kriptolar?
0
koinmedya_googlenews

2020 halving sezonu olacak. Gelecek yılık ilk yarısında blok ödülü yarılaması yaşayacak dört kripto para var.


2020 halving sezonu olacak

Blockchain teknolojisi ve kripto para sektöründe dikkatle takip edilen olaylar var. Bunların başında blockchain güncellemeleri, fork ve blok ödülü yarılamaları (halving) geliyor. Halving etkinlikleri ise fiyatı hem öncesinde hem de sonrasında etkileyen olaylar.

Kripto piyasası da bu yarılama etkinliklerine odaklanıyor. Mesela bu yıl en çok konuşulan haberlerinin başında Litecoin yarılamasıydı. LTC fiyatı halving ile blok başına verilen ödülün yarıya ineceği beklentisi ile yaz döneminde Bitcoin performansını da geride bırakarak hızlı bir ralli yaşadı. Ancak halving sonrası beklentilerin çok altında bir değerde seyrediyor.

2019 yılı bitmek üzere ve kripto trader ile yatırımcılar da 2020’de yaşanacak olaylara odaklanıyorlar. 2020’nin en merakla beklenen olaylarından biri ise Ethereum 2.0 güncellemesi ve varlık ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş.

2020’nin başka çok konuşulan ve şimdiden değerlendirilen olayı ise Mayıs’ta olması beklenen Bitcoin yarılaması. En merak edilen konu ise BTC halvingin fiyata etkisinin nasıl olacağı. Teorik olarak blok ödülünün düşmesi ile arz da düşer ki bu durumda fiyat yükselir. Bazı analistler ise Bitcoin 2020 halvinginin beklenen etkiyi yani yeni bir boğa rallisi etkisi yapmayacağını iddia ediyor.

İlgili – Litecoin’in aksine, Bitcoin halvingin fiyata etkisi çok daha büyük

BEAM, ZEC, BTC ve BCH halvingi

Bitcoin dışında başka coinler de 2020’de halving yapacak. Squanch (@bit_gossip) da son tweetinde buna dikkat çekiyor.

Squanch, tweetinde şöyle yazdı: “2019’da marketi ileriye iten en büyük etmenlerden birisi IEO’larla birlikte LTC’nin ödül yarılanmasıydı. 2020’nin ilk yarısı ise tam anlamıyla halving sezonu olacak sırayla; BEAM, ZEC, BTC, BCH halvingi bizi bekliyor.”

Bu kripto paralardan en erken BEAM blok ödülü yarılaması yapacak. BEAM halving tarihi 4 Ocak 2020 olarak planlanıyor. Yarılama olaylarının fiyata etkilerini ise zaman gösterecek.

Peki, Bitcoin’in ilk iki, yani 2012 ve 2016 yarılamalarında ne yaşandı? Ayrıntılar “Ya Bitcoin 2020 yarılamasından sonra dump yaparsa?” başlıklı haberimizde.

X