Home Altcoin Monero RandomX CPU madencilik geçişi sonrası karlılık ne düzeyde?
koinmedya_brave

Monero RandomX CPU madencilik geçişi sonrası karlılık ne düzeyde?

Monero RandomX CPU madencilik geçişi sonrası karlılık ne düzeyde?
0
fairspin_banner

Monero RandomX CPU madencilik agoritmasını aktive etti. Beklenen Monero hard forku sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Hard forktan önce Monero madenciliği CryptoNight R algoritması üzerinden GPU’ya dayalıydı. Hard forkla birlikte CPU desteği sunan RandomX algoritmasına geçilmiş oldu.


Monero RandomX CPU madencilik

Bu değişiklikle birlikte Monero hash değeri 500 MH/s seviyesine tırmandı. Monero son hard forku ile, diğer kripto para madenciliklerinde karları neredeyse sıfırlanmış kimi CPU sahiplerini kendine çekmeyi başardı. Hatta Monero, geçmişte cihaz kapatan CPU madencilerini bile yeniden aktif madenciliğe döndürebilir. Böylesi bir senaryoda hash gücü daha yukarılara tırmanacaktır.

Asıl sorulması gereken soru Monero’yu terk eden GPU işlem gücü bundan böyle nereye yönelecek? Çoğunlukla GPU’lar genelde AMD marka. Bu yüzden Monero’dan çıkan işlem gücü CryptoNight algoritmasını kullanan diğer kripto para madencilik havuzlarına yönelecektir.

CryptoNight algoritması ile madencilik yapılan diğer kripto paralara göz attığımızda hash güçlerinde gözle görülür bir artışın olmadığı fark ediliyor. Bu da XMR’ın hala eski algoritma üzerinden CPU ile kazılmaya devam ettiğinin bir göstergesi olsa gerek.

XMR mevcut hash gücünün 500 MH/s olduğu dikkate alınırsa ve eğer elinizde bir adet AMD Ryzen 5 3600 CPU varsa ne kadar madencilik yapabilirsiniz? AMD Ryzen 5 3600’in standart işlem gücü 6 KH/s. Bu kapasite ile kazabileceğiniz Monero miktarı yalnızca 0.019 XMR. Bu miktar kaç dolara tekabül ediyor? 1 dolar!

Bu değer aslında diğer CPU RandomX coinlerinden elde edilenden daha yüksek bir değer. RandomXL algoritmasını kullanan coinler arasında en karlılarından biri olan LOKI coin madenciliğinde ede edilebilecek kâr bu değerin yarısı.

Eğer madencilikle ilgileniyorsanız aşağıdaki haberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz:

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X