Anasayfa Ethereum Ethereum kesinti ücreti 30 dolara fırladı

Ethereum kesinti ücreti 30 dolara fırladı

Ethereum kesinti ücreti 30 dolara fırladı
0
koinmedya_googlenews

Ethereum kesinti ücreti bugün sabah 30 dolara kadar fırladı. Bazı kullanıcılar ise işlem yapmak istediklerine 40 doların üzerinde işlem ücretleri ile karşılaştıklarını bildiriyor.


Ethereum kesinti ücreti 30 dolara fırladı

Ethereum (ETH) ağı hala rastgele tıkanmalar yaşıyor. Bunun sonucunda da 30 dolara kadar ulaşan işlem ücretleri oluşuyor.

Kullanıcılar, ayrı ayrı anormal bloklar üzerinde, ETH gönderimleri için ücretlerin 30 dolara kadar çıktığını bildiriyor. Bu ücret sıçramaları rastgele ve nadir görünüyor. Normal durumlarda işlem ücretleri 0.10 doların altına dönüyor.

koinmedya_brave

Ağ kullanıcılarından Nate Maddrey, yaşadıklarını tweette şöyle paylaşıyor: “Bir Ethereum işlemi yapmaya çalıştım ve önerilen ücretler 40 doların üzerindeydi. Bugün erken saatlerde bazı bloklar için ortalama blok ücretlerinin 30 dolara yükseldiği görülüyor.”

Bu son yaşananlar, Ethereum ağının hala doğal olarak kaynaklar için bir rekabet ortamı ortaya koyduğunu gösteriyor. Özellikle de aktivitelerin çok yüksek olduğu dönemlerde bu durum daha net ortaya çıkıyor.

İlgili – Ethereum yeni fiyat hedefi korkutucu!

Yüksek ücretlerin sebepleri

Yüksek ücretlere sebep olan birden fazla durum var. Bu durumda sıradan kullanıcıların coin ya da token göndermesi neredeyse imkansız hale geliyor. Sebeplerden birisi madencilikte yakın zamanda yaşanan yavaşlamaydı. Madencilik “ice age” özelliğinden doları ağ zorluğu giderek arttı. Yine de beklentiler “ice age” özelliğinin tekrar ertelenmesi yönünde. Bu durumda blok gecikmeleri sonucu ETH üretimi de yavaşlayabilir.

Başka bir sebep ise yakın zamanda “Gods Unchained” piyasası için ERC-271 tokeninin basılması olabilir.

Benzer olaylardan dolayı daha önce de ağda tıkanmalar yaşanmıştı. Özellikle de bu organizasyonların ilk günlerinde. Ancak şimdi Ethereum ağındaki en aktif akıllı sözleşme bir kez daha Tether (USDT).

Akıllı sözleşmelerde ani aktivite sıçramaların başka bir sebebi ise merkezsiz finans (DeFi) ile bağlantılı. ETH fiyatı 180 dolar aralığından 145 dolara kadar gerileyerek dip yaşarken, tasfiye kuralları ve kripto borçlar için olan diğer koruma mekanizmaları harekete geçti. Bu akıllı sözleşmeler aktiviteleri tamamlamak için yüksek ücret ödemeye istekli olabilirler.

İlgili – Ethereum finansal blockchain’in merkezi haline mi geliyor?

Genel olarak ise Ethereum ağının kullanım oranında düşme var. Mayıs’ta yüzde 94 kapasite kullanılırken, şimdi bu oran yüzde 84. Yine de zaman zaman söz konusu sıkışmaların yaşandığı anlar oluyor.

Kaynak

Etiketler:
X