Home Bitcoin Yeraltı Bitcoin madenciliği çiftliğine baskın
koinmedya_brave

Yeraltı Bitcoin madenciliği çiftliğine baskın

Yeraltı Bitcoin madenciliği çiftliğine baskın
0
fairspin_koinmedya

Ukrayna’da yeraltı Bitcoin madenciliği çiftliği bulundu. Ülkenin devlet demiryollarının bir şubesinde, şirketin elektriği kullanılarak kripto madenciliği faaliyeti yapıldığı ortaya çıkarıldı.


Yeraltı Bitcoin madenciliği – Bu Ukrayna’da ilk değil

Ukrayna, kripto paralar konusunda son zamanlarda attığı adımlar ve kripto sektörünü düzenleyecek yasa tasarıları ile gündemde. Ancak buna rağmen ülkede kaçak kripto ve Bitcoin madenciliği olaylarına rastlanıyor. Bunlar arasında devletten elektrik çalarak ve yeraltı madencilik vakaları var. Ukrayna devlet demiryollarının Lviv şubesine kurulan yeraltı madencilik çiftliğine yapılan baskın gündemde.

Haberlere göre, şirket yetkilileri, yine şirketin elektriğini kullanarak çok büyük bir madencilik çiftliği kurmuş. Buraya 100’ün üzerinde farklı rig bağlamış ve BTC çıkarmak için kullanmışlar. Ancak demiryolu şirketinin güvenlik birimi, yerel güvenlik birimleri ile birlikte yaptıkları rutin denetimde bu olayı tespit etti.

Bu çiftlikten şimdiye kadar ne kadar Bitcoin kazıldığı henüz bilinmiyor. Ancak sadece bu yıl 41,300 dolarlık harcama yapıldığı tespit edildi. Ayrıca kimlikleri açıklanmaya şirket yetkililerinin hangi suçlardan ve nasıl yargılanacakları da netlik kazanmadı.

İlgili – Zelenskiy yönetimindeki Ukrayna kripto para merkezine dönüşebilir

Ukrayna Demiryolları Ukrzaliznytsia Ekonomik ve Bilgi Güvenliği Bölümü Başkanı Oleg Nazaruk, olay ve ortaya çıkarılan donanım ile ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada şöyle deniliyor: “Bu çiftlik olarak adlandırılan yerde yapılan incelemede, BTC yapmak için kullanılan 100’den fazla bilgisayar donanımı bulundu. Söz konusu donanımlar Ukrzaliznytsia’nın elektrik ağına bağlanmıştı. Bu yılın başından bu yana şirketin kaybı yaklaşık olarak 1 milyon grivna (41,300 dolar) hesaplanıyor.”

Nükleer tesiste kaçak Bitcoin madenciliği

Bu olay, Ukrayna’da devlet kurumlarında bulunan ilk kripto madenciliği vakası değil. Birkaç ay önce ülkenin güneyindeki bir nükleer elektrik santralinde de Bitcoin donanımı bulunmuştu. Güney Ukrayna Nükleer Santrali, güvenlik gerekçesiyle tamamen bilgisayar donanımından uzak tutuluyor. Bu olay da büyük bir güvenlik ihlali anlamına geliyor. Nükleer santralde madencilik yapan yetkililer, ulusal güvenlik yasalarını ihlal etme suçlarından  yargılanma ile karşı karşıya.

İlgili haber – Ukrayna’da kaçak kripto para madenciliği

Öte yandan Ukrayna kriptolar ile ilgili yasalar üzerinde çalışıyor. Bu yasaların kabul edilmesi durumunda Ukrayna’da kripto faaliyetleri yasal statüsüne kavuşacak. Ülke bu faaliyetlerden gelir elde etmeyi de düşünüyor. Tabii Ukrayna şirketleri ve bireyler de açık ve şeffaf bir şekilde yasal bir kripto ortamında faaliyet gösterebilecek.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X