Home Kripto para Haber Borsa Haber Daniel Daianu: Libra Güven Tesis Edemiyor mu?
koinmedya_brave

Daniel Daianu: Libra Güven Tesis Edemiyor mu?

Daniel Daianu: Libra Güven Tesis Edemiyor mu?
0
fairspin_koinmedya

Libra demek onlarca cevapsız soru demek. Libra güven tesis edemiyor mu?


Libra Güven tesis edemiyor mu?

Libra duyurulduktan sonra ABD’li milletvekilleri ve Avrupalı ​​yetkililerin yoğun baskısı ile karşılaştı. Şimdi ise benzer bir tepki Balkanlardan geldi. Bir Romen bankası başkanı Libra’nın “tehlikeli” olduğunu ve küresel finansal altyapıya onarılamaz bir hasar verebileceğini söylüyor.

Libra Her Taraftan Vuruluyor

Romanya Mali Konseyi Başkanı Daniel Daianu, Libra’nın tam potansiyele ulaşması halinde bankaların işlevsiz kalacağını söylüyor.

Kripto para birimleri son derece spekülatif finansal varlıklardır. Libra gibi varlıklar coin olarak tanımlanıyor. Bu varlıklar kabul edilen bir grup varlığa dayanıp dayanmadıklarına bakılmaksızın çok tehlikelidir. Çünkü bunlar, paralel market ihtiyacının ve merkez bankalarının yok olmasına inananların düşüncelerinden ortaya çıkıyor.

Libra, geçen yaz ilk kez ortaya çıkmasından bu yana şiddetli tepkilerle karşılaştı. Facebook tarafından yapılan açıklamada; finansal verileri üzerinde potansiyel olarak etkili olabilecek bir sistemi yöneten platformda kendilerini rahat hissetmediklerini söylüyorlar. Yeni bir anket, Facebook kullanıcıları arasında Libra’ya güvenin oldukça zayıf olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak, Facebook’un blockchain bölüm başkanı Mark Zuckerberg ve David Marcus, ABD Kongresi üyelerinin yalnızca Libra’nın varlıklarının değil aynı zamanda ilkelerini de sorguladıkları bir kaç oturumun merkezinde yer alıyorlar. Facebook, müşteri bilgilerini güvenli tutamadığını kanıtlarken Libra’nin kara para aklama ve diğer suçlara kapı açma ihtimali endişe uyandırıyor.

Daianu, 2008 mali krizinin ve ardından yaşanan durgunluğun, halk arasında standart bankacılık kurumları için güvensizliğe neden olduğunu söylüyor. Ancak diğer parasal araç türlerini teşvik ederken, Libra‘nın güvenliği sağlamak için gereken donanıma sahip olduğundan emin olmadığını söylüyor.

Finansal kriz, hükümetlerin ve merkez bankalarının itibarını mahvetti. Bazıları; diğer para birimlerine, paralel döngü ve hiyerarşik olmayan yapılara ihtiyacımız olduğunu düşünüyor. Yani, tartışma çok daha derin. Sadece parasal sistemle ilgili değil. Özgürlükçülerin bu vizyona bu kadar bağlı olması tesadüf değildir. Merkez bankalarını reddedenler, ücretsiz bankacılık dünyasına geri dönmek istiyor. Bu yüzden Libra çok tehlikeli, çünkü milyarlarca kullanıcıyı hedef alacak ve aslında parasal sistemi neredeyse kaçınılmaz bir şekilde kıracak. Merkez bankaları etkinliklerini kaybedecek.

 Başka Bir Yol Bulmak

Daianu’ya göre, merkez bankaları mevcut politikalarını geliştirmek ve uygulamak için zor günler yaşıyor.

Gelecekte, gereken kripto para birimlerinin çok sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Gölge bankacılık sektörü olarak adlandırılan sermaye piyasalarının çok ciddi bir düzenlemesi için varım. Gelecekte, para politikası, pragmatik enflasyon hedeflemesi ve parasal büyüklüklerin kontrolünün bir karışımı olacak.

Kaynak

Libra hakkında daha fazlası için tıklayınız.

koinmedya_brave
0
0
0
X