Anasayfa Kripto para Haber Kripto paraların illegal kullanımı üzerine FBI Başkanından açıklamalar
koinmedya_brave

Kripto paraların illegal kullanımı üzerine FBI Başkanından açıklamalar

Kripto paraların illegal kullanımı üzerine FBI Başkanından açıklamalar
0

ABD Kongresi Güvenlik Komitesinde kripto paraların illegal kullanımı üzerine FBI Başkanından önemli açıklamalar geldi. Kripto paraların giderek büyük bir sorun haline geldiğini söyledi. 


Kripto paraların illegal kullanımı FBI’ya göre gittikçe büyük sorun oluşturuyor

ABD Kongresi yasama sürecinde “hearings” adı verilen bir uygulamaya sıkça başvuruyor. Bu uygulama sayesinde Kongre, bir üst düzey bürokrat yada özel bir firma yöneticisini yada gerekli gördüğü herhangi birini resmi bir davetiye ile çağırır. Davetli, kongre üyeleri huzurunda konuyla alakalı soruları cevaplandırır ve ilgili konuda Kongre bilgilendirilir. Kripto para piyasalarından önemli isimler 2019 yılı boyunca Kongre huzuruna çağrılıyor ve kripto paralarla ilgili kongre üyelerinin sorularına muhatap oluyor. Geçtiğimiz aylarda Libra yöneticisi David Marcus ve Circle yöneticisi Jeremy Allaire Kongreye davet edildi. Yakın zamanda ise FBI Başkanı kripto paralarla alakalı Kongre üyelerinin sorularına maruz kaldı.

Lütfen Bkz: Whale Alert cevaplıyor: 80 bin Bitcoin’lik balina piyasayı alt üst edebilir mi?

5 Kasım tarihinde FBI Başkanı Christopher Wray, ABD Senatosu Ulusal Güvenlik ve Devlet İşleri Komitesinin huzurunda önemli açıklamalarda bulundu. Senatör Mitt Romney, kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin terörün finansmanı konusunda takip edilip edilemediği sordu.

FBI Başkanı kripto paraların illegal kullanımının “giderek büyüyen bir sorun olduğunu” söyledi. Ayrıca kripto para piyasalarını kastederek “soruşturmalar için bazı araçlarla bu yeni dünyada para hareketlerini takip etmek zorunda” olduklarını belirtti. FBI Başkanı ABD düşmanlarını ve terörle bağlantılı kişileri kastederek “yeni ve farklı teknolojiler sayesinde eylemlerini gizli hale getirebiliyorlar“, dedi.

2018 yılında FBI, insan kaçakçılığından fidye kadar toplam 130 vaka ile ilgilendi. Ayrıca Dark Web’te işlem gören DeepDotWeb isimli bir sitenin kapatıldığı  vurgulandı.

Lütfen Bkz: Eski millet vekili kripto para ile devlet mücadelesi yaklaşıyor

ABD senatosu kripto para işlemlerinin daha belirgin ve takip edilebilir hale gelmesini istiyor. Bu nedenle kripto para borsaları ve kripto paralardan KYC (müşterini tanı) protokollerinin katı biçimde uygulamasını talep ediyor. KYC protokollerini yerine getirmeyen Monero gibi kripto paralar, ABD merkezli kripto para borsalarında listelenmiyor.

Kaynak

koinmedya_brave
X