Anasayfa Kripto para Haber Uyarı: BitMex şifrelerinizi değiştirin

Uyarı: BitMex şifrelerinizi değiştirin

Uyarı: BitMex şifrelerinizi değiştirin
0
koinmedya_googlenews

Dün yaşanan BitMEX’in sehven mail adreslerini deşifre etmesinden sonra şimdi herkes bir uyarıda bulunuyor: BitMex şifrelerinizi değiştirin.


Kripto para borsaları genellikle işlerinin doğası gereği bol miktarda kullanıcı verisine sahip. Bu zaten kaçınılmaz bir durum. Bununla birlikte, birkaç kez görmeye başladığımız için, her firma sahip olduğu verilerin güvenliğini garanti edemez.

İlgili haber: Blockchain veri mahremiyeti için neden önemli?

koinmedya_bybit

BitMex şifrelerinizi değiştirin

Bugün erken saatlerde, Binance Twitter’da, rakip borsa BitMEX’ten gelen e-posta adreslerinde büyük bir sızıntı olduğunu fark etti. Borsa, sızıntıdan etkilenen müşterilerini, güvende kalmalarını sağlamak için platformundaki e-postalarını değiştirmeye çağırdı.

BitMEX veri dökümü, borsalarda meydana gelen diğer güvenlik ihlallerinden farklı bir durum arz ediyor. En yaygın ihlal, kullanıcının gizli şifrelerinin çalınmasını veya hesaplarına erişmek için kullanılabilecek diğer bilgilerin yanı sıra borsa güvenlik sistemine yapılan saldırıları da içeriyor. BitMEX’in olayına baktığımızda ise basit bir ihmal gibi görünüyor.

İlgili haber: BitMEX kullanıcılarını sehven ifşa etti

Binance’in yaşadıkları

Binance, Ağustos 2019’daki benzer bir olayı takiben veri sızıntılarının getirebileceği sorunları son derece iyi biliyor. Borsa, platformda KYC verileri olarak kullanılan 10.000 resmi paylaşma tehdidinde bulunan biri tarafından şantaj yapıldığını iddia etmişti.

Daha ileri araştırmalarda, görüntülerin Şubat 2018’e ait olduğu söylendiği gibi alarm durumuna geçmek için çok fazla bir neden olmadığı ifade edilmişti. Şirket, o zamanlar yüksek hacimli talepleri karşılamak için KYC doğrulaması yapmak üzere üçüncü taraf bir satıcıyla sözleşme imzaladı.

İlgili haber: Binance KYC bilgileri sızdırıldı söylentisi ortalığı karıştırdı

E-postaları kaybetmek şüphesiz çok büyük bir güvenlik riskini beraberinde getiriyor. Sızan E-posta adresleri, kullanıcıların bilgilerini çalmak, spam mesajları göndermek ve sahiplerinin mahremiyetini ihlal etmek için kullanılabilir. Verilerin krallaştığı bir dünyada böyle bir gelişme olaya dahil olan herkes için büyük bir sorun anlamına geliyor.

Netice olarak kripto para dünyası geçmişte yaşadığı acı tecrübelerin bir yansıması olarak elinden geldiğince dikkatli davranmaya çalışıyor. Veri güvenliğini sağlamak için borsalar bir taraftan çaba gösterirken kripto para kullanıcılarının da hesaplarını sağlama almak adına şifre bilgilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Kaynak

X