Anasayfa Kripto para Haber FED piyasaya kripto para sürer mi?

FED piyasaya kripto para sürer mi?

FED piyasaya kripto para sürer mi?
0
koinmedya_googlenews

Hem kamuoyu hem de düzenleyici kurumların kafasında bir soru var: FED piyasaya kripto para sürer mi? Bu soru doğal olarak başka bir soruyu da gündeme getiriyor: Fed ulusal bir kripto para birimi geliştirmeli mi?


FED piyasaya kripto para sürmek için ne yapabilir?

Çin’in ekonomisini istikrara kavuşturmak, insanların işlem geçmişlerini izlemek ve Facebook’un Libra’sıyla rekabet etmesinin bir aracı olarak, devlet tarafından piyasaya sürülme ihtimali olan dijital bir yuan geliştirme planlarını tartışıyoruz. Son zamanlarda, Çin dijital yuanla ilgili olarak bir sonraki aşamasına geçmesine izin veren yeni bir yasa çıkardı. Bu yüzden ülkenin bu yeni sistemi geliştirme konusunda çok ciddi olduğunu varsayabiliriz.

İlgili haber: Çin kripto kanunu kongreden geçerek yasalaştı

Fakat cidden, hükümet tarafından yönetilen bir devletin gerçekten kripto para ile ilgisi olmalı mı?

Böyle bir fikrin hem iyi hem de kötü tarafı var. En bariz kötüye bakalım. Bu kripto parasal gücü “küçük çocuğa” geri vermek için tasarlanmış durumda. Bunu kullanan insanlar… Geleneksel finansal kurumlar tarafından hizmet almayan (veya hiç hizmet verilmeyen) kişiler.

Örneğin, bankalar genellikle düşük gelirli kişilerin uygun finansal ürünlere erişimini reddeder. Ağır bir borç faturası yayınladıysanız veya geçmişte ödeme yapmakta sorun yaşıyorsanız, bir banka geçmişinize bakabilir. Yeni bir çek defteri almak veya bir tasarruf hesabı açmak istiyorsanız  geçmiş hareketlerinize göre sizi değerlendirir.

Öte yandan, kripto paralara geldiğinizde ise kripto paralar geçmişinize bakmıyor. Şimdi kullanılmak üzere tasarlanmış bir para. Aynı zamanda merkezi olmayan bir şirket. Yani hiçbir kurum faaliyetlerinizi izlemeyecek. Direksiyonun arkasındaki sizsiniz ve tam kontrol sizde.

İlgili haber: Ekonomist yorumu: Kripto paralar bankaları yerle bir edecek

Aynı zamanda, ABD Fed’in bir ulusal kripto para birimi projesinde yer almasının bir nedeni olduğu söylenebilir. Bu sebep rekabet. Çin gibi ülkeler 2020’de dijital yuan’ı potansiyel olarak başlatmak istiyorlarsa, iddia edilen bir küresel dijital ödeme sistemi Facebook’un Libra’sı ile birlikte ABD, geride kalmak ve finansal güç kaybetmek riskiyle karşı karşıya.

ABD’nin potansiyel olarak ABD dolarının yerini alabilecek tamamen yeni bir dijital para birimi geliştireceği konuşuluyor. Ayrıca, Fed tarafından işletilen bir ulusal kripto para birimi borsasının bulunduğu söylentileri de var.

İlgili haber: Senatörler ulusal kripto para istiyor- FED geri adım atar mı

Bu aşamadan sonra ne olabilir?

Bazıları bu projelerin kaçınılmaz olduğuna inanıyor. Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, yakın tarihli bir konferansta ABD’nin ulusal kripto para birimi trenine atlamasının sadece bir zaman meselesi olduğunu düşündüğünü açıkladı:

“Bu kaçınılmaz. Elimizi taşın altına koymaya başlamamızın daha iyi olacağını düşünüyorum.”

Gerçekten de, Harker’in önemli bir hareket noktası var. Dünyadaki en güçlü millet olan ABD, diğer uluslara karşı çok fazla sorumluluk üstlendi. En sonunda mali açıdan bir şekilde geride kalacağı ya da başarısız olacağı fikri, yalnızca Amerika için değil, dünya için de korkutucu bir düşünce.

Kaynak

X