Anasayfa Altcoin Bu ilk oluyor: Monero vadeli işlemleri başlıyor
koinmedya_brave

Bu ilk oluyor: Monero vadeli işlemleri başlıyor

Bu ilk oluyor: Monero vadeli işlemleri başlıyor
0

İlk kez mahremiyet odaklı bir kripto para için vadeli işlemler platformu açılıyor. Dubai merkezli BTSE Borsası Monero vadeli işlemleri (Future) başlatıyor.


Monero vadeli işlemleri Dubai’de

Anonimlik kripto paralar için bazen avantajlı bazen de dezavantajlı bir özellik olabiliyor. Anonim coin denilince akla ilk olarak Monero (XMR) coin geliyor. XMR’ın anonim coin olması bazı yatırımcıların Monero’yu tercih etmesine neden oluyor. Bazı yatırımcılar, parasal işlemlerde mahremiyeti tercih edebiliyor. Ancak bu konuda mahremiyet illegal işlemlere de kapı aralayabiliyor. Bu nedenle bazı ülkeler ve bazı borsalar Monero gibi müşteri kimliklerini gizli tutan kripto paraların kullanılmasına izin vermiyor. Örneğin ABD merkezli Coinbase ve BinanceUS borsalarında Monero, listelenmiyor.

Dubai merkezli kripto para borsası, Monero yatırımcılarını sevindirecek önemli bir adım attı. BTSE Borsası, Monero vadeli işlemleri başlatıyor. Bu konuda BTSE borsası XMR vadeli işlemleri sunacak ilk borsa oluyor. Aynı zamanda ilk kez mahremiyet odaklı bir kripto para için vadeli işlemler piyasası kuruluyor.

Dubai merkezli borsadan bu adım tam da Monero’nun diğer borsa listelerinden çıkarılmaya başlandığı zamanda geldi. G20 çaPımda etkili olan FATF (Finansal Eylem Gücü) ofisi, kripto para borsalarına Monero gibi kripto paraları listelerden çıkarılması için baskı yapıyor.

Ancak BTSE Borsası CEO’su Jonathan Leong, FATF ile aynı görüşte değil. Leong, mahremiyet talep eden yatırımcıların taleplerini karşılamak istediklerini belirtiyor.

Lütfen Bkz: G20 Toplantısı ve kripto para piyasaları regülasyonu

Monero yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre Tron ve Cardano’nun ardından 13’üncü sırada listeleniyor. XMR 59,5 doalrdan işlem görüyor ve toplam piyasa değeri 1,028 milyar dolar. XMR, Haziran ayında 130 doların üstüne çıkarak 2019 yılının rekorunu kırmıştı. Aşağıdaki grafikte XMR’ın 2019 yılı boyunca fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Monero vadeli Bu ilk oluyor: Monero vadeli işlemleri başlıyor

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X