Anasayfa Altcoin Ripple severlerin beklentisi: Çin ve Rusya Swift yerine XRP kullanır mı?

Ripple severlerin beklentisi: Çin ve Rusya Swift yerine XRP kullanır mı?

Ripple severlerin beklentisi: Çin ve Rusya Swift yerine XRP kullanır mı?
0
koinmedya_googlenews

Rusya, Çin ve Hindistan, para transfer sistemlerini bağlayarak SWIFT’ten kurtulmayı planlıyor. Ripple topluluğunun bazı üyeleri de Swift yerine Ripple kullanılacağına inanıyor 


Çin, Rusya ve Hindistan’la birlikte hareket ediyor

Rus Haber Ajansı Russia Today (RT)’in dün verdiği habere göre Çin, Rusya ve Hindistan para transferleri için artık Swift sistemini kullanmak istemiyor. Bunun için zaten mevcut olan ödeme sistemlerini birbirine bağlayarak hızlı ödemeler için kendi ağını oluşturmak niyetinde.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan Swift; Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem BIC (Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde her bankayı tanımlamaktadır. Swift sistemi 1973 yılında kuruldu ve 1977 yılında fiilen çalışmaya başladı.
Swift, bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde Swift kodları standarttır.

RT’nin haberi, Rus merkezli ödeme sistemi SPFS‘nin Çin ödeme sistemi CIPS ile bağlantı kuracağı yönünde. Hindistan henüz benzer bir proje başlatmadı, ancak Hintli mühendisler ön hazırlıklara başladılar.  Bu arada Hindistan, Rusya merkezli uluslararası ödeme sistemine bağlanmayı planlıyor.

koinmedya_bybit

2014 yılında Rusya, ABD’nin SWIFT kullanımını kesebileceği tehditi üzerine SPFS ödeme sistemi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni platformun ilk denemeleri iki yıl önce gerçekleşti.

Bu gelişme üzerine Ripple topluluğunun bazı üyeleri de, üç ülke arasında kullanılacak yeni ödeme sisteminde Swift yerine Xrp kullanılabileceğine inanıyor.

Likitide için Swift yerine Ripple kullanılabilir

Başkan Xi Jinping’in açıklamaları ve Rusya, Çin ve Hindistan’ın sınırötesi ödemeler alanında güçlerini birleştirmesiyle ilgili haberleri tartışırken, XRP topluluğunun bazı üyeleri de, XRP’nin yeni ortak sistemde likidite sağlamak için seçilebilecek kripto para olabileceğini düşünmeye başladı.

https://twitter.com/MackAttackXRP/status/1188818896738017281?s=20

https://twitter.com/RippleXrpie/status/1188853043506438146?s=20

Swift yerine XRP umutları, 2017’te Çin Merkez Bankası temsilcileri ile Ripple toplantısına dayanıyor gibi görünüyor.

Çin kendi dijital parasını piyasaya sürüyor

Dünkü haberimizde bahsettiğimiz gibi, Çin Merkez Bankası (PBOC) sık sık ‘Çin Coini’olarak adlandırılan kendi merkezi dijital para birimi üzerinde çalışıyor. Dün, Çin Uluslararası Ekonomik Borsalar Merkezi’nin Başkan Yardımcısı Huang Qifan, coinin gerçek adını açıkladı – DCEP. Açılımı ‘dijital para birimi elektronik ödeme’ anlamına geliyor.

Çin Uluslararası Ekonomik Borsalar Merkezi Başkan Yardımcısı Huang Qifan şöyle konuştu: “Çin Halk Bankası, dijital para birimleri elektronik ödemelerini (DCEP) beş altı yıldır inceliyor. Bu teknolojinin artık olgunlaştığına inanıyorum. Çin Halk Bankası muhtemelen dünyada dijital parasını çıkaran ilk merkez bankası olacak.”

Kaynak

Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz.

Etiketler:
X