pawnhub_koinmedya
Anasayfa Bitcoin 3 milyon BTC kazmak, 2 saniye – Google kuantum bilgisayarı

3 milyon BTC kazmak, 2 saniye – Google kuantum bilgisayarı

3 milyon BTC kazmak, 2 saniye – Google kuantum bilgisayarı
0
koinmedya_googlenews

Google’ın kuantum bilgisayarı ile 3 milyon btc kazmak için sadece iki saniye yeterli. Peki bu tür bir gelişme Bitcoin ağı için ne anlama geliyor?


3 milyon BTC kazmak göz açıp kapayıncaya kadar olabilir

Hala daha kazılmayı bekleyen yaklaşık 3 milyon Bitcoin (BTC), madencileri bekliyor. Tüm Bitcoin’lerin kazılmasının 121 yıl süreceği tahmin ediliyor. Fakat bazı iddialar Google’ın kuantum bilgisayarı olan Sycamore’un bunu iki saniyeden bile daha az bir sürede yapabileceğini ifade ediyor. Peki bu gerçekten mümkün mü?

Bir bilgisayar tüm ağa hükmedebilir

Madencilik için en zor ağa sahip olmasına rağmen, Bitcoin (BTC) Google’ın kuantum işlemcisi için kolay bir lokma olacak gibi görünüyor. Ortaya atılan bazı iddialara göre, cihaz kalan tüm BTC’yi iki saniyeden bile daha az bir sürede kazmak için gerekli olan sayısal güce sahip.

koinmedya_brave

Yapılan bir hesaplamaya göre Sycamore, en hızlı geleneksel bir Bitcoin madencisinden 1,576,800,000 kez daha hızlı. Geleneksel bir madenci için bir Bitcoin’in kazılması yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Buradan yola çıkılarak yapılan bir hesaplamada kuantum bilgisayarının geri kalan 3 milyon BTC’yi göz açık kapayıncaya kadar bir sürede kazabileceğini gösteriyor.

Bu doğru olsa bile, Google’ın hala daha laboratuvar koşullarında çalışan böylesine hassas bir cihazı kullanma olasılığı çok yüksek gözükmüyor. Buna rağmen kuantum bilgisayarı öylesine yüksek bir hızda çalışıyor ki, şu anda mevcut tüm madencileri bu astronomik hız oranıyla saf dışı edebilir.

Bununla birlikte yukarıda bahsedilen hesaplamalarda bazı hatalar bulunuyor. Hesaplamada her on dakikada bir BTC’nin üretildiğini ifade ediliyor. Fakat gerçekte her bir blok için 12.5 BTC ödül olarak ortaya çıkıyor. Bu durum hesaplamayı daha karışık hale getiriyor.

Yapılan hesaplamada her 2016 blokta bir meydana gelen zorluk derecesinin artışı dikkate alınmıyor. Bu yüzden eğer kuantum bilgisayarı 2016 bloğu sıkıştırılmış bir şekilde kazarsa, bu onun hesaplama gücü için gerçekten çok iyi olabilir. Fakat bunun bir sonucu olarak, bir sonraki zorluk derecesi o kadar yüksek olabilir ki kuantum bilgisayarı dahi 10 dakikalık bloklarda yavaşlayabilir.

Tabi ki şu ana kadar hiç kimse böyle bir zorluk derecesinin mümkün olup olmayacağını test etmiş değil. Fakat basit bir şekilde ağa çok güçlü bir bilgisayar koymak, zannedildiği gibi kusursuz bir şekilde işlemeyebilir.

Google’nin Sycamore’u ağı dondurabilir

Farklı fikirler ortaya atılıyor olsa da, kripto dünyasından bazı isimlere göre Google’ın kuantum bilgisayarı kripto paralar için gerçek bir tehdit değil. Cihazın sadece bir konsept kanıtı olduğu ve şu andaki şifreleme teknolojisini tehdit eder bir özelliğinin olmadığı ifade ediliyor.

Kuantum hesaplaması için bu tür bir olanak her zaman ihtimal dâhilinde. Fakat Bitcoin ağına bu tür bir dokunuş kesinlikle bir ölüm dokunuşu olabilir. Bir kuantum bilgisayarı sadece 2016 bloğu kazsa bile, teoride bu düzenli madencilik ekipmanları ile kazı yapmayı o kadar yüksek derecede zorlaştıracaktır ki, bir diğer 2016 bloğun oluşturulması ve zorluğun azaltılması uzun bir süre imkansız olacaktır. Bu tür bir cihazın oluşturacağı potansiyel zararlar sadece Bitcoin ağı ile sınırlı kalmayabilir.

Kaynak

X