1xbit_headerbanner_koinmedya
Home Bitcoin Kevin Pan: Şu anda gizlilik, Bitcoin’in en büyük sorunu
koinmedya_brave

Kevin Pan: Şu anda gizlilik, Bitcoin’in en büyük sorunu

Kevin Pan: Şu anda gizlilik, Bitcoin’in en büyük sorunu
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin’in en büyük sorunu nedir şeklinde bir soru sorsak muhtemelen çok farklı cevaplarla karşılaşırız. Hepimizin hemfikir olabileceği hususun ne olacağı sorulsa bir cevap vermemiz gerekecek. Muhtemelen bitcoin ve kripto endüstrisinin gizlilik protokollerinde ön plana çıkması gerektiği şeklinde bir cevap veririz.


Blockchain tipik olarak diğer dijital finans teknolojilerinden daha güvenli olsa da, parmaklarını sadece kendilerine ait olmayan dijital fonlara sokmaya çalışan borsa hackerları ve kötü niyetli aktörler hakkında hikayeler duyuyoruz.

İlgili haber: Bitcoin borsasındaki hesabınız hacklenirse sorumluluk kimin?

Bitcoin’in en büyük sorunu

Alandaki ilk üç bitcoin maden havuzundan biri olan Poolin CEO’su Kevin Pan, gizliliğin şu anda bitcoin’in en büyük sorunu olması gerektiğini iddia ediyor. Ayrıca, hükümetin kripto düzenlemesi ve işlemlerine ilişkin yaklaşımının, insanların dikkatsiz olmaları nedeniyle potansiyel olarak daha fazla sorunlara yol açabileceğini de belirtiyor ve şöyle diyor:

Bitcoin ile ilgili asıl sorun gizlilik olabilir. Gizlilik sorunu çözülürse başka büyük bir sorun kalmıyor. Şimdi daha sorunlu olan şey, eğer hükümet ya da kanun uygulayıcı birimler bir işlem adreslerinin kara listesini oluşturmaya başlarsa, bu durum bazı işlemlerin yapılamamasına neden olacak. Aslında, bunlar yapılabilir. Ancak gizlilik varsa, adresin kime ait olduğunu bilemezsiniz. Miktarın ne kadar olduğunu belirleyemezsiniz. İşte o zaman para birimi sistemini kontrol etmenin bir yolu olmayacak. Bana göre, gizlilik sorunu çözülebiliyorsa, bitcoin temelde sorun değil.

İlgili haber: Monero Geliştiricileri: Bitcoin BTC’deki gizlilik temel insan hak ve özgürlüğüdür

Pan’a göre, devlet kurumları kripto alanına girme potansiyelini o kadar derin bir şekilde ördüler ki, bitcoin madencilerine hangi işlemleri kabul edeceğini ve hangilerini engelleyeceğini söyleyecekler. Böyle bir durumda, bitcoin merkezi bir para birimi olacak. İşlemleri gerçekleştirenler ne aldıklarında veya nasıl para gönderdiklerinde daha az söz sahibi olacaklar.

Ayrıca, yeterli sayıda madenci bir kullanıcının işlemlerini reddetmeye karar verirse, o kişinin fonları potansiyel olarak süresiz olarak dondurulabilir. Bu, birçok yönden, “ağ sansürü” olarak isimlendirilen bir durum. Bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto parası. Bu yüzden düzenli işlemler açısından en temel alanı oluşturduğu için tartışmasız en savunmasız olanı.

Ne yapılabilir?

Pan, kripto alanında yaygın olan çoğu gizlilik sorununun yalnızca bitcoin ile ilgili olduğunu ve diğer bazı kripto para birimlerinin aynı sorunlara açık olmadığını belirtmek için acele ediyor. Monero ve Grin’in örneğin yarı anonim bir para birimi olduğunu ve sonunda bu özelliklerin bitcoin boşluğuna kıvrılabileceğini düşündüğünü belirtiyor. Ancak o zamana kadar, dünyanın bir numaralı dijital para birimi ciddi bir risk altında.

İlgili haber: Fidelity: Bitcoin bireysel yatırımcılar için oldukça riskli

Görüldüğü üzere, sektör tamamen bir boşlukta değil. Pan, Tap Root gibi araçların bitcoin’in gizliliğinde büyük gelişmeler sağlayacağını ve Wasabi gibi cüzdanların kullanıcılar için daha yüksek düzeyde gizlilik sağladığını açıklıyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X