1xbit_headerbanner_koinmedya
Home Bitcoin Bitcoin severlere umut veren 5 önemli gerekçe
koinmedya_brave

Bitcoin severlere umut veren 5 önemli gerekçe

Bitcoin severlere umut veren 5 önemli gerekçe
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin severlere umut olacak gelişmeler var mı acaba? Zira karamsarlık duygusu, Ekim ayının yarısını geçtikten sonra kripto para piyasalarında belirleyici olmaya başladı.


Bitcoin, yine 8 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Kimileri Bitcoin’in 7 bin 760 dolar seviyesinin altına ineceğini söylüyor. Şimdiki resim o kadar parlak olmasa da, belki de yatırımcıların sinirlerini yatıştırabilecek bazı piyasa işaretleri de söz konusu.

Bitcoin Testleri Kritik Seviyeler

Bitcoin fiyatları günlük grafiklerde kırılgan görünebilir. Ancak haftalık grafiğe bakıldığında, lider kripto paranın bu yılın nisan ayından bu yana kurulan yükseliş trendini test ettiği görülüyor. Bir diğer ifadeyle 7 bin 750 dolarlık  100-MA seviyesine yakın alanı.

bitcoin severlere umut

Bitcoin’in risksiz bir varlıktan riskli bir varlık haline gelmesi için özkaynaklarda yeni bir ralli rantına ihtiyaç duyabileceği ifade ediliyordu. Bu anlatıya dayanarak, hisse senedi piyasalarının iyileşmekte olabileceğine ve nihayetinde bitcoin piyasalarına yayılma etkisi yaratabileceğine dair bazı ilk göstergeler gözler önüne serilmişti.

İlgili haber: Bitcoin’de ayı teknik göstergeleri: Hedef 6200 dolar mı?

Bitcoin severlere umut – neden endişenilmemeli

1- Giderek zayıflayan dolar

DXY, yakın zamandaki en yüksek seviyeden 98 Eylül’ün ortasına kadar geriledi. Ayrıca, dört aylık trend çizgisinin altında işlem görüyor (kırmızı). Kimilerinde Ekim sonrası faiz indirimlerinin beklentisi artarken, federal burada devreye girebilir. Bu, 25 bps’lik bir oran indiriminin hemen hemen fiyatlandırılmasından sonra bile geliyor. Doların değeri ABD hisse senetleri ile doğrudan olmayan bir ilişkiye sahip olsa da, daha zayıf bir ABD Doları genellikle ABD şirketlerinin ihracatını artırabilir, yerel karları iyileştirir ve hisse değeri için pozitif olabilir.

bitcoin severlere umut

2- Beklenenden daha iyi kazanç sezonu

ABD kazanç sezonunun ilk haftası şimdiye kadar iyi geçti ve SPX’in 3000 seviye alanına dokunmasına neden oldu. Dow ve Nasdaq boğaları da JPM, JNJ ve NFLX gibi firmaların iyimser sonuçlarından yararlandı. Nasdaq tarafından yayınlanan bir raporda, S&P 500, üyelerinin 43’ünün şu ana kadar (16/10 itibariyle) kazanç bildirdiği ve yüzde 83,7’sinin EPS tahminlerini ve yüzde 60,5’inin vergi gelir tahminlerini rapor ettiğini bildirmiş durumda.

ilgili haber: Wall Street’in kripto para tabanlı şirketleri S&P 500’den daha çok kazanıyor

Bununla birlikte, raporda, bu 43 endeks üyesi için kazanç artışının bir önceki döneme göre daha zayıf olduğuna dikkat çekiliyor.

3- Brexit iyimserliği

Brexit sorunu, hisse senedi piyasalarının anlamlı bir toparlanma başlatmasının önündeki en büyük engellerden biri oldu. Bu engel yakında ortadan kalkabilir. WSJ, İngiltere ve AB’den müzakerecilerin yeni bir Brexit anlaşmasına ulaştığını bildiriyor. Durum hala iğne ipliğine bağlı. Zira bir anlaşma olsa bile, başka bir belirsizlik olan İngiltere parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Bununla birlikte, son birkaç gün içinde tablonun bu iyimserlik üzerinde önemli hareketler yaptığını gördük.

İlgili haber: Blockchain Brexit’in sınır sorununu çözebilir mi?

4- Gevşetme politikası (yeniden)

Piyasalar, bu ay ABD Federal Rezervinden daha fazla politika bekliyor. CME FedWatch Tool’dan gelen veriler, FOMC’nin gösterge oranını ay sonundaki toplantıda 25 baz puan düşürme şansının yüzde 88 olduğunu gösteriyor. Ek olarak, Aralık ayında faiz indirimi şansının yüksek olması, piyasaların göz ardı edemeyeceği bir şey. UBS’den gelen bir rapor, dünyadaki merkez bankalarının yüzde 58,5’inin 2008 mali krizinden bu yana en yüksek olan 3 çeyrekte faiz oranlarını düşürdüğünü gösteriyor.

İlgili haber: FED 75 milyar dolar daha bastı – Bitcoin harekete geçebilir mi?

5- Teknik göstergeler

Teknik göstergelerden bazıları, bitcoin fiyatlarının aşağıya yaklaştığını gösterebilir. Aşağıdaki grafik haftalık OKEx BTC Endeksi’ni gösteriyor ve şu anki düşüş, Kasım 2019’dan bu yana ödün vermeyen 100 haftalık hareketli ortalamaya dayandı. Bunun yanında, haftalık momentum göstergesi önceki 3 dönemden önceki seviyelerle uyumlu seviyelerde. Bu göstergenin tekrar yükseldiğini gördük.

Üstelik, ünlü Bollinger Bantlarının yaratıcısı John Bollinger, Twitter’da bitcoin’in günlük sahte baş hareketi oluşturabileceğini ifade ediyor. Bir sahte baş hareketi yönünde ticaret bir yöne hareket eder, sonra ters yöne hareket eder ve yine tersine döner. En sık ana kırılma noktalarında, ana destek veya direnç seviyeleri veya yakından izlenen hareketli ortalamalar gibi oluşur. Bollinger’in öngörüsü doğruysa, bitcoin fiyatlarında bir miktar toparlanma görebiliriz.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X