1xbit_headerbanner_koinmedya
Home Altcoin Doların küresel pozisyonu Çin tehdidi altında: Ripple CEO’su
koinmedya_brave

Doların küresel pozisyonu Çin tehdidi altında: Ripple CEO’su

Doların küresel pozisyonu Çin tehdidi altında: Ripple CEO’su
0
fairspin_koinmedya

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Fox TV’de vermiş olduğu demeçte Çin ulusa kripto parasının doların küresel rezerv birikim aracı ve uluslararası ticarette kullanılan temel para birimi olması konumunu tehlikeye atacağını belirtti.


Ripple CEO’su Çin tehdidine dikkat çekti

ABD ve Çin arasındaki potansiyel rekabet 2019 yılında yaşanan ticaret savaşlarında daha somut biçimde hissedildi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a göre ABD kripto paralar konusunda rekabet gücünü Çin’e kaptırıyor. Bu sürecin sonu, ABD’nin pek de istemeyeceği bir duruma evirilebilir.

Çin 2014 yılından beri kendi ulusal kripto parasını çıkarma konusunda uğraş veriyor ve muhtemelen birkaç ay içerisinde bu konuda sonuç alınacak. Bazı analistlere göre Çin merkez bankasının kendi kripto parasını çıkaracak olması, ABD dolarının küresel pozisyonunu tehdit ediyor.

Garlinghouse, Fox TV’ye vermiş olduğu demeçte kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeleri 2000’li yıllarda yaşanan teknoloji balonuna benzetiyor. Eğer bu süreçte ABD kripto para ve blockchain teknolojisine yeteri önemi vermezse, bu konudaki gelişmelerin gerisinde kalacak ve ABD rekabet gücünü Çin’e kaptıracak.

Kripto paralara kıyasla fiat paralar üzerinde gerçekleştirilen işlemler, yüksek maliyet içermekte ve bazı siber güvenlik sorunları yaşamaktadır. Sadece dün yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki Bitcoin transferinin sadece 166 dolara ve dakikalar içerisinde gerçekleştiğini gördük. Çin kendi dijital parasını yaratarak bu teknolojiden sonuna kadar faydalanacak. ABD yönetimi ise şimdilik bu yeniliğe yeteri ilgiyi göstermiyor. Ripple CEO’su Garlinghouse ise Çin kripto parası konusunda ABD’li yetkilileri uyarıyor.

Lütfen Bkz: Yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin hareketi yaşandı

Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Powell, ulusal kripto para fikrini riskli gördüğünü açıklamıştı. ABD’li iki senatör ise Powell ile aynı görüşte değiller. Bu nedenle Powell’a ABD’nin ulusal kripto parası ile ilgili bir mektup kaleme aldılar ve FED’e dijital kripto para çıkarması konusunda tavsiyede bulundular.

Lütfen Bkz: Senatörler ulusal kripto para istiyor- FED geri adım atar mı

Geçtiğimiz Eylül ayında Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Benoit Coeure’da Çin’in ulusal kripto parasının doların tahtını sallayacağını ileri sürmüştü. Ayrıca ABD’nin Rusya, Çin, İran ve Venezuela gibi ülkelere uyguladığı ambargo nedeniyle bu ülkeler dış ticarette dolar yerine Çin’in ulusal kripto parasını kullanabileceğini unutmamak gerekiyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X