Athereum nedir ve neyi amaçlıyor?

Ethereum’un yeni hard spoon projesi Athereum testnet uygulamasına başladı. Bu proje ile birlikte Athereum nedir ve bu proje ile Ethereum’un hedefi nedir, soruları meşgul etmeye başladı. Bu yazımda bu soruları cevaplandırmaya çalışacağım.


Hard spoon ve hard fork karşılaştırması

Kripto para piyasası mevcut bir projeyi kopyalamanın, bu projede iyileştirmeler ve güncelleştirmeler yapmanın birçok yolu var. Hard fork yöntemi de bu yollardan bir tanesi. Ethereum, Hard fork denilince ilk akla gelen kripto paralardan bir tanesi. Şimdilerde piyasaya “Ethereum Kaşığı” olarak tanıtılan Athereum projesi ise bu güncelleme ve iyileştirme yollarından en sonuncusu.

Bildiğiniz üzere fork yöntemi, blockchaindeki mevcut kodun fotoğrafının çekilerek buna uygun bir protokolün yürürlüğe konmasını kapsıyordu. Fork yapılan bloktan itibaren her iki proje de sorunsuz bir şekilde işlemine devam edebiliyor. Çünkü sistem geliştiricileri ilgili ağda herhangi bir sorunun yaşanmaması için gerekli önlemleri önceden alırlar.

Spoon yani kaşık yöntemi, fork yöntemine göre biraz daha farklı. Öncelikle ifade etmek gerekir ki Ethereum Spoon’u, fork yöntemine göre daha barışçıl bir atmosferde gerçekleşiyor. Yani fork da olduğu gibi konsensüsün oluşmaması durumunda bir projeden iki farklı bir proje ve ortaya çıkmıyor.

Athereum nedir, bize getirisi ne olacak?

Peki, Athereum nedir ve bize ne vaat ediyor, sorusunu duyar gibiyim! Athereum, Ethereum için geliştirilen ve gelecek vaat eden uygulamaları projesine dahil ediyor. MyEtherWallet, Remix, Metamask gibi uygulamalarda gerekli güncellemeleri yaparak Ethereum mutfağından çıkmış yemeklere kendi sosunu ilave edecek.  Bununla birlikte Athereum, Ethereum’dan çok farklı çalışacak olan kendi Avalanche Prokolü’nü de piyasaya tanıtacak.

Athereum’un bu yeni ve özel protokolü yüksek performansa ve hızlı ölçeklenebilirliğe odaklanıyor. Aynı zamanda AVA platformu kişiye özel bir modülleme fırsatı da sunuyor. Böylelikle geliştiriciler Ethereum sanal ağında yerleşik olan tüm işlevsellikten faydalanarak kendi ağlarını oluşturabilecekler.

Bununla birlikte Athereum, kripto para birimi olarak Ether’i kullanmayacak. Onun yerine kendi tokeni olan Ather’i (ATH) kullanacak. Ethereum sahipleri de Ether fiyatına eşitlenmiş Ather’lerine kendi hesaplarından ulaşabilecekler.

Her ne kadar yeni spoon projesi sonrasında Athereum platformda kendi tokenini kullanacak olsa da Etherum’a bir rakip olmayacak. Bu yeni alt ağ, dApp geliştiricilerine ürettikleri projelerden daha yüksek verim almalarını sağlayacak. Böylece Ethereum ağı da daha fazla büyümüş ve gelişmiş olacak.

Kaynak