Home Altcoin EOS Haber Korkutan rapor: EOS ağı devre dışı kalabilir
koinmedya_brave

Korkutan rapor: EOS ağı devre dışı kalabilir

Korkutan rapor: EOS ağı devre dışı kalabilir
0
fairspin_banner

EOS ağı kullanıcıları bir süredir protokolde bariz problemler yaşıyor. Eylül’de EOSPlay üzerinden bir hacklenme olayı yaşanmasına rağmen Block.one yöneticileri ağda herhangi bir sorunun olmadığını iddia ediyor. 


EOS ağı neden tıkanıklık yaşıyor?

SEC kararının ardından EOS fiyatları ters bir tepki göstererek hafta içinde 3 doların üzerine doğru pump yapmıştı. Ancak bu sevindirici olayın tadı bile çıkarılmadan  EOS ağı ile ilgili tıkanıklık problemi yeniden müşterilerin sabrını taşırmaya başladı.

Akıllı sözleşme geliştiricisi ve güvenlik mühendisi Dexaran, EOS ağı ile ilgili problemin artık iyice gün yüzüne çıktığını hatırlattı. Dexaran ayrıca, hackerların ağı tıkayarak etkin bir şekilde çalışmasını engelleyen bir teknik kullandıklarını iddia etti. İsterseniz EOS ağı hakkında kısa bir bilgi vereyim.

Eos.io, merkezi olmayan uygulamaların (dApp) geliştirilmesi  için tasarlanmış blockchain destekli bir akıllı sözleşme platformudur. Bu platform, EOS Kullanıcı Sözleşmesine uygun bir şekilde seçilmiş Proof of Stake (PoS) modelini kullanıyor.  EOS ağında veya block zincirinde herhangi bir değişiklik yapmak için bloklardan sorumlu 21 üreticinin en az 15’inin onayı gerekiyor.

Aslında EOS ağı, özellikle Bitcoin ve Ethereum ağı ile karşılaştırıldığında inanılmaz hızlı bir ağ. EOS ağında her 500 milisaniyede bir blok üretiliyor. Bir blok üreticisinin bloğu doğrulamak için 200 milisaniye hakkı var. Kalan 300 milisaniye ise ağ üzerinden dağıtım için veriliyor. Ancak blok üreticisi işlemi onaylamak için kendisine tanınan 200 milisaniyelik sürenin (CPU) % 10’una ulaştığında, CPU ayırma algoritmasını “tıkanma” moduna alınması emrini veriyor.

İşte Dexaran’ın üzerinde durduğu mesele burada. Bir blok üreticisi bu limite ulaşmadan önce diğer müşteriler için ağda her şey yolunda gidiyor. Ancak bu limit aşıldığı zaman EOS ağı tıkanma moduna geçtiği için kullanıcılara tahsis edilen pay oranı düşüyor. Bu yüzden kullanıcıların ağ hızında problem yaşıyor.

Sistemdeki problem yeni soygunlara davetiye çıkarabilir

Sistemin donmasına sebep olan tıkanma modunun çok kolay harekete geçtiğini savunan Dexaran, yaptığı analizlerden sonra özellikle CPU kullanımının her saat başında arttığını fark etti.  Ünlü akıllı sözleşme geliştiricisine göre bu tıkanıklığın en büyük sebeplerinden birisi EOSBetDice adlı merkezsiz bahis uygulaması.

Dexaran gerçekleştirdiği testte EOSBetDice uygulamasının EOS ağını beş dakikalık yoğun bir kullanımla bile 10 dakikalık bir felce uğrattığını gördü. Zaten Eylül ayında yaşanan ve 110,000 milyon dolar değerindeki hacklenme olayı da benzeri bir uygulamanın zaafı nedeni ile gerçekleşmişti.

İlgili yazı: EOS için bir şok daha, yine hacklendi!

Graphene Lab’ın CEO’su Denis Bredikhin de, poker tabanlı EOS DApp’ı yüzünden kullanıcılarının geçtiğimiz haftalarda sorun yaşadığını doğruladı. Böyle bir açıklamaya rağmen EOS yetkilileri hala bariz sistem sorununu görmezden gelmeye devam ediyor. Umarım bir sonraki hacklenme olayından önce akılları başlarına gelir ve gerekli önlemi alırlar.

EOS hakkında güncel haberlere ulaşmak için tıklayınız

Kaynak

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X