Anasayfa Altcoin Ripple alalım mı yoksa satalım mı?

Ripple alalım mı yoksa satalım mı?

Ripple alalım mı yoksa satalım mı?
0
koinmedya_googlenews

Ripple alalım mı ya da varsa, satalım mı? Kripto para birimlerini takip ediyorsanız, 2019’da XRP satın almakmantıklı mı, değil mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bugünkü yazımızda, şu anda Ripple satın almanın, mantıklı olup olmadığını nedenleriyle ortaya koymaya çalıştık.


2019’da Ripple alalım mı?

XRP, 2012 yılında Ripple Labs Inc tarafından, sınır ötesine sorunsuz bir şekilde para göndermeyi sağlayan, blockchain destekli bir çözüm olma hedefiyle piyasaya sürüldü. Piyasa değeri bakımından 3. sırada yer alan XRP, muhtemelen geleneksel finansal kurumlarla ilişkiler kuran tek kripto para projesidir.

Yılın başından bu yana %31.46‘lık bir düşüşe uğradığı gerçeğini düşününce, muhtemelen 2019 yılında XRP satın almak istemeyeceksiniz. Fakat, XRP’nin düşük fiyatı, 2019’da alım için harika bir fırsat sunuyor.

Ripple, 2017 boğa koşusu sırasında en iyi performans gösteren paralardan biriydi ve Bitcoin, Ethereum ve diğerlerinden daha fazla artarak, yatırımcılarına %31.000 gibi inanılmaz bir kazanç sağladı.

Ripple alalım mı

2019’un dördüncü çeyreğine başladığımız şu günlerde, yatırımcılar XRP konusunda iki arada bir derede kalmış durumda: Ripple alalım mı yoksa satalım mı? Bugünkü yazımızda bu soruya objektif bir yanıt vermeye çalıştık.

Neden 2019’da XRP satın almalıyım?

XRP satın almak için ilk sebep, belki de tüm piyasa için sıradışı bir yenilikçi finansmana sahip birkaç kripto para projesinden biri olması. Küresel finans sektöründe sınır ötesi işlemlerle 155 trilyon dolardan fazla para taşınıyor. Uzun süredir bu, kesintisiz devam etse de XRP sınır ötesi para transferlerini, daha hızlı ve daha ucuz işlemler ile artırma potansiyeline sahip.

Ripple alalım mı

Örneğin RippleNet, sınır ötesi ödemeleri 4 saniyenin altında gerçekleştirirken, geleneksel finans kurumlarında aynı işlemler 3 ila 5 gün sürebilir. XRP’deki işlem maliyetleri de oldukça düşük. Standart işlemler için minimum işlem maliyeti, 0.00001XRP‘den başlıyor.

İkincisi, Ripple, MoneyGram, Santander ve American Express dahil olmak üzere 200’den fazla müşteriyi RippleNet’e dahil etmeyi başardı. RippleNet kullanan müşterilerin niteliği, ağı daha güçlü hale getirmeye yardımcı olur ve böylece XRP’yi uluslararası işlemler için aracı para birimi yaparak diğer kullanıcıları da kendine çeker.

Dahası, PayPal saniyede 193 işlem gerçekleştirirken, Ripple,1.500 işlem gerçekleştiriyor ve önünde rakip olarak, saniyede 24.000 işlem yapan VISA var.

Ripple alalım mı Ripple alalım mı yoksa satalım mı?

Üçüncüsü, Ripple geleneksel finansal kurumlar ve regülatörler ile yakın ilişkiler kuruyor. Bu da Ripple’nin, bankaların kripto para birimleri ile olan rekabeti ortadan kaldırmasını ve paranın geleceğine yönelik geleneksel finansal kurumlarla işbirliği yapmasını sağlıyor. Tüm bunlar Ripple alalım mı sorusuna pozitif bir yaklaşım getiriyor. 

2019’da nasıl ve nereden XRP satın alabilirim?

Kripto para olarak XRP’yi düşünüyorsanız, mevcut tek seçenek Ripple tokenini satın almaktır; çünkü XRP’nin, BTC veya ETH gibi madenciliği yapılamıyor. USDT gibi stabilcoinlerin yer aldığı borsalardan XRP satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, kart, banka ödemeleri veya diğer geleneksel dijital ödeme çözümleri ile de XRP satın almak mümkün.

Ayrıca 2001’den beri faaliyet gösteren dijital bir ödeme şirketi olan Skrill, kullanıcıları için XRP satın alma konusunda hızlı, basit ve güvenli bir çözüm sunmaya başladı. Skrill üzerinden XRP satın almaya, Skrill hesabı açarak başlayabilirsiniz. 

XRP satın almalı mıyım

Hesap oluşturma işlemi yalnızca birkaç dakika sürüyor, zorlu bir doğrulama işlemi gerektirmiyor, tüm ödeme detaylarınızı bir araya getiriyor ve Skrill cüzdanınız anında kullanabiliyorsunuz. Zaten bir Skrill hesabınız varsa, başka bir hesap açmanıza gerek yok, Ripple (XRP) satın almaya başlamak için ekrandaki kripto sekmesine gidebilirsiniz.

En iyi tarafı da, Skrill’in, yaklaşık 40 para birimi ve 100’e kadar alternatif ödeme yöntemi seçerek XRP satın almanıza olanak sağlaması.

2019’da XRP satın almalı mıyım? Şimdi alım yapmak riskli mi? Olası dezavantajlar neler?

Ripple alalım mı sorusunu yanıtlarken, elbette olası dezavantajları da hatırlatmak da fayda var. Ripple’nin yerel tokeni ile ilgili en büyük risklerden biri, 100 milyar tokenlik devasa bir arza sahip olması.

Ekonomi bilimi temelde bize, talebin arzdan fazla olduğu durumlarda bir varlığın fiyatının artacağını, arzın talepten fazla olması durumunda ise varlığın fiyatının düşeceğini söyler.

100 milyarlık arz çok büyük ve fiyatın 10 dolara çıkması için piyasanın, 1 trilyon dolara yükselmesi gerekecek. Ki Bitcoin’in piyasa değeri şu anda yaklaşık 150 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında bu hedef, yakın vadede pek mümkün değil gibi görünüyor.

İkinci dezavantaj ise tokenin arkasındaki şirket olan Ripple’nin, XRP arzının yaklaşık % 60’ına sahip olması. Bu da temelde kripto para biriminin merkezsiz doğasıyla çelişiyor. Merkezileşmenin yanı sıra, Ripple her ay “ekibi, şirketi ve ekosistemi büyütmek” için yaklaşık 1 milyar XRP’yi dolaşıma dahil ediyor.

Aylık olarak piyasaya sürülen 1 milyar XRP, dolaşımdaki token sayısını sürekli olarak artırıyor ve ciddi anlamda kitlesel bir benimsenme olmadığı sürece, XRP fiyatını düşürmeye devam edecek gibi duruyor.

Sonuç olarak 2019 şu ana kadar, XRP yatırımcıları için karlı bir yıl olmasa da XRP’nin 2019’daki diğer paralara göre fiyatının düşük olması, dipten satın alarak daha fazla kar elde etmek için bir fırsat olabilir.

Ancak, kripto para satın almadan veya satmadan önce kendi araştırmanızı yapmalı ve kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı kriptolara yatırmamalısınız.

Ripple hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

X