Home Altcoin EOS SEC haberi sonrası artışa geçti
koinmedya_brave

EOS SEC haberi sonrası artışa geçti

EOS SEC haberi sonrası artışa geçti
0
fairspin_banner

Kripto para piyasası geçen hafta yaşadığı düşüşlerden sonra artışa geçti. Altcoinlerden EOS, SEC haberi sonrası önemli bir ivme kazandı.


Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, EOS’un yıl boyunca yaptığı token satışından kaynaklı olarak blockchain şirketi Block.one ile uzlaşma anlaşması imzaladı. Yılın en büyük token satışı yaklaşık olarak 4 milyar doların üzerinde gerçekleşince bu durum doğal olarak düzenleyicilerin dikkatini çekti.

EOS, SEC haberi: 24 milyon dolar ceza ödenecek

SEC, blockchain şirketine 26 Haziran 2017 ile 1 Haziran 2018 arasında gerçekleştirdiği ilk coin teklifinin kayıt dışı olduğu gerekçesiyle suçlamada bulundu. Block.one iddiaları onaylamadığı gibi reddetmedi de. Gelinen noktada şirket bir kereye mahsus olmak üzere 24 milyon dolarlık bir para cezası ödemeyi kabul etti.

İlgili haber: Charles Hoskinson: SEC EOS’a müdahale edecek

Resmi açıklamada, şirketin genel giderler, yazılım geliştirme ve platformun tanıtımı için fon kullandığı tespit edildi. Firmanın ICO’yu gerçekleştirirken, ilgili federal yasalara uygun olarak menkul kıymet teklifleri olarak kaydetmediği veya tescil gerekliliklerinden muaf tutulmadığı veya muafiyet istemediği özellikle belirtildi.

SEC’in İcra Dairesi Eş Başkanı Stephanie Avakian yaptığı açıklamada;

“Block.one’daki ICO’ya bazı ABD yatırımcıları katıldı. ABD’li yatırımcılara menkul kıymet sunan veya satan şirketler, işlettikleri sektörden veya sundukları yatırım ürünlerine koydukları etiketlerden bağımsız olarak menkul kıymet yasalarına uymak zorunda.” ifadelerini kullanıyor.

Şirket, satılan ERC-20 tokenlerinin artık alınıp satılmadığını belirterek bir cevap verdi. Platform geçen yıl Ethereum blok zincirinden kendi EOSIO ana ağına geçti.

İlgili haber: İddiaya Göre: Haziran’da Çıkacak EOS Platformu Sonrası, Ethereum Oyun Dışı Kalacak?

Şirket ceza aldı ama durumdan memnun

Firma, SEC’in önemli bir feragatname verdiğini ve bu nedenle genellikle bu tür uzlaşmalarda uygulanacak olan kısıtlamalara tabi olmayacağını ekledi. Bunun, düzenleyicinin Block.one’un devam eden uyumluluğundan memnun olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Açıklamada ayrıca;

“Bu sorunları SEC ile çözmekten heyecan duyuyoruz. Dünya dijital varlıklar için uyumluluk çerçevelerinde daha fazla netlik geliştirmeye devam ederken, düzenleyiciler ve politika yapıcılar ile işbirliğine devam etmeyi taahhüt ediyoruz.” ifadelerine yer veriliyor.

EOS fiyatı hareketlendi

EOS SEC haberi uzlaşma odaklı olunca bu durum platform için temelde yükselişe işaret etti ve EOS fiyatları bugün yükselişe geçti. EOS, gün içerisinde yüzde 10’luk bir artış gerçekleştirirken fiyat da 2,75 dolardan 3,10 dolara yükseldi ve performans gösteren en iyi kripto paralardan bir haline geldi.

İlgili haber: EOS teknik analizi: EOS fiyatı yakında tekrar yükselişe geçebilir mi?

Son zamanlarda hard forkunu da gerçekleştiren EOS’un haftalık bazda en yüksek seviyeye ulaşmasıyla günlük hacim yaklaşık 1 milyar dolardan 2 milyar dolara yükseldi. Token altcoin hareketlerini takip etti. Yıl içerisinde 8,4 dolar seviyesine kadar yükselen EOS ardından 2,75 dolarlık seviyeye kadar bir düşüş atmosferine girdi.

Bugünün haberi, şirketin artık ilerleyebilmesi ve teknolojiye odaklanabilmesi nedeniyle Block.one ve EOS için iyi bir haber.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X