Anasayfa İnceleme Tron TRX nedir? Tron satın almalı mıyım?

Tron TRX nedir? Tron satın almalı mıyım?

Tron TRX nedir? Tron satın almalı mıyım?
0
koinmedya_googlenews

Tron TRX nedir ne değildir. Bu makalemizde sizler için Tron TRX nedir? Nasıl çalışır? gibi sorulara cevap bulmaya çalışarak geniş bir Tron rehberi hazırladık.


Tron TRX nedir?

Tron 2014 yılında genç girişimci Justin Sun tarafından kurulmuş olup 2017 yılının ortalarına doğru piyasaya sürülmüştür. TRX, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir.

TRX’i özel kılan ve kullanıcıları kendilerine çekmesini sağlayan en önemli unsur, eğlence ve içerik paylaşım platformu olmasıdır. Tron’u, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kullanıcıyla içerik veya uygulama oluşturup, paylaşabileceğiniz yeni nesil bir sosyal medya kuruluşu olarak düşünebilirsiniz.

koinmedya_bybit

Tron’un Tarihçesi

Justin Sun’ın 2017’de piyasaya sürülen Tron, kendisini “İnterneti iyileştirme çabası” olarak tanımlamaktadır. Sun Ripple’ın Çin temsilcisi de olduğu için, kripto para dünyasında oldukça fazla deneyime sahiptir. Bu sebeple pek çok entegrasyon girişiminde bulunmuştur. Bunu 2018 yılında 10 milyondan fazla kullanıcı olan Peiwo‘yu kendi sistemine entegre etmesiyle kanıtlamıştır. Ayrıca 2017 ‘de Singapur merkezli bir Tron vakfı da kurulmuştur.

TRX – BitTorrent İşbirliği

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda, eşler arası paylaşım şirketi olan BitTorrent, Tron vakfına satılmış ve bu satışla ilgili pek çok spekülatif haber çıkmıştı. Justin Sun’ın bu satış için Bram Cohen’e 140 milyon dolar verdiği söylenmişti.

İlgili haber: BitTorrent kurucusu: Justin Sun, Tron vakfının son ödemesini yapmıyor

Justin Sun BitTorrent’i satın aldıktan sonra BTT adı altında bir kripto para çıkararak, bunu Tron’a entegre etmiş akabinde ise Binance ve pek çok borsayla anlaşıp büyük bir airdrop kampanyası başlatmıştı.

İlgili haber: Tron sahiplerine BiTorent token (BTT) airdrop geliyor

Tron nasıl çalışır?

TRX, bir depolama katmanına, bir çekirdek katmana ve birde uygulama katmanına bölünmüş üç katmanlı bir mimari kullanmaktadır.

Sizlere bu 3 katmanın çalışma şeklini aşağıda açıklamaya çalışacağız.

  • Depolama katmanı: TRON, blok depolamadan oluşan dağıtılmış bir depolama protokolüne sahiptir. Hızlı işlem ve kolay güncellemeler için tasarlanmış bir grafik veri tabanı kullanmaktadır.
  • Çekirdek katmanı: Platformun ana katmanı olan çekirdek katmanı, akıllı sözleşmeler, hesap yönetimi ve fikir birliği dahil olmak üzere birçok modüle ev sahipliği yapmaktadır. Java, bu platformun akıllı sözleşme dilidir.
  • Uygulama katmanı: Geliştiriciler bu katman üzerinde dapp oluşturup dağıtabilir, ayrıca kendi işlemlerini özelleştirebilir ve düzenleyebilir.

TRON TRX Madenciliği var mı?

Bilindiği gibi çoğu kripto paralarında madencilik işlemi yapılırken bazılarında ise yapılamaz. Örneğin Ripple ve Stellar gibi kripto paraların madenciliğini yapılmamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise kullanmış oldukları algoritmadır. Zaten bu kripto paraların hepsi Bitcoin’in aksine üretilmiş durumda ve bu kripto paralar emanet hesaplarda tutulmaktadır. Örneğin Ripple, emanet hesaplarda tuttuğu XRP coin’leri şirket gelişimini finanse etmek için belli aralıklarla piyasaya sürüyor.

TRX’de PoS algoritması kullanması sebebiyle madenciliği olmayan kripto paralardan biridir.

Merkezsiz içerik protokolü olan Tron’un 4 çalışma prensibi vardır

  • Veri özgürlüğü: Her türlü içerik özgür ve kontrol olmayacak şekilde platforma yüklenir ve depolanır.
  • İçerik sağlama: İçerikler karşılığında dijital varlık kazanılır. Ve platform bu şekilde kendi kendine var olmayı sürdürür.
  • Kişisel ICO: Platform üyeleri ICO düzenleyerek geliştirdiği Dapp projelerinin dağıtımını yapabilir ve diğer üyeler bu uygulamayı satın alarak ICO ile birlikte gelen diğer hizmetlerden faydalanabilir.
  • Altyapı: Dağıtımlı dijital varlıklara al sat imkanı, ve kullanıcılara otonom oyun oynama fırsatı sunmaktadır.

Tron TRX nedir ve nereden alınır?

Tron, günümüzde pek çok yerel ve global borsalardan USD/TRX, BTC/TRX gibi pariteler ile satın alınılabilir. Tron alımında global bir borsa tercih etmek istiyorsanız, günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance borsasından TRX satın alabilirsiniz. Ülkemizde ise Koineks vb. pek çok borsa aracılığıyla TRX’lerinize kavuşabilirsiniz.

İlgili haber: Tron TRX coin ölüyor mu?

Tron TRX nedir ve Tron ile ilgili önemli istatistikler

Tron, 10 Haziran 2018’de 5 cent’in altına geriledikten sonra bir daha 5 cent’i göremedi. Tron, tüm zamanların rekorunu ise 5 Ocak 2018’de 30 cent ile gördü. Bu tarihteki değerini ise yüzde 94 oranında kaybetmiş durumda. Aşağıdaki grafikte Tron fiyalarındaki günlük değişimi görüyoruz.

Toplam Tron arzı: 99,281 milyar

Piyasada işlem gören toplam Tron miktarı: 66,682 milyar

Toplam Tron arzının yüzde 67’si piyasaya sürülmüş durumda.

Tron ATH: 30 cent, 5 Ocak 2018

Son 90 günün en yüksek değeri: 2,28 cent

Son 90 günün en düşük değeri: 1,23 cent

2019 yılında Tron çevresindeki önemli gelişmeler

Tron her ne kadar CoinMarketCap’te işlem gören en değerli 12’inci kripto para olsa da isminden en çok bahsedilen top 3 kripto paradan biris Tron desek yanlış söylemiş olmayız. Tron ve bir o kadar aşına olduğumuz Tron’un CEO’su Justin Sun, gerek skandallarıyla gerekse başarılarıyla sürekli gündem olmayı başarıyor.

2019 yılında akıllarda kalan en önemli gelişme Justin Sun’ın ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffett ile hala yapacağı iş yemeği oldu. Justin Sun, Buffett vakfı tarafından satılan iş yemeği randevusu için 4 milyon doların üzerinde para ödedi. Bu yemekte Justin Sun, Warren Buffett’i yatırım için ikna etmeye çalışacaktı. Ancak yemek türlü sebeplerle gerçekleşmedi.

Lütfen Bkz: Tron 13 milyon TRX tokeni yaktı

Yemek öncesi Justin Sun, bu iş yemeğinin aşırı derecede reklamını yapması ve Çin’de Justin Sun’ın da isminin dolaylı yollarla karıştığı ponzi tipi bir yapılanmanın patlak vermesi yemeğin iptaline veya ertelenmesine neden oldu.

2019 yılında Tron başarılı iş ortaklıkları ve satın almalar da gerçekleştirdi. Bunlardan ilki hiç şüphesiz BitTorrent idi. BitTorrent (BTT) kripto parası Şubat 2019’da piyasaya sürüldü. Yazının kaleme alındığı saatte 0,000372 dolardan işlem görüyor. CoinMarketCap sıralamasında ise 62’inci sırada. BTT kısa sürede CoinMarketCap’te ilk 100 girmeyi başardı. Aşağıdaki grafikte BTT fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Tron’un 2019’a damga vuran diğer atılımı ise Poloniex borsası ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı. Tron, finansal açıdan zor duruma düşen Poloniex borsasına yardım etti. Bunun karşılığında Poloniex’te borsa içi işlemlerde Tron destekli stabil coin kullanıyor. Bu sayede Tron kullanımı ve işlem hacmi artış gösteriyor.

Tron’un 2019’daki en önemli başarılarından birisini de Dapps (blockchain tabanlı uygulamalar) alanında gerçekleştirdi. Bu alanda Ethereum ve EOS’un hakimiyeti söz konusuydu ve Tron 3’üncü önemli aktör olarak Dapps endüstrisine giriş yaptı. Yazının kaleme alındığı saatte Dapps Radar verilerine göre top 10’da en çok kullanılan 6 uygulama Tron’a ait.

Bu yazımızda ‘Tron TRX nedir ‘ sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

Etiketler:
X