Home Topluluk Barış Kardeş ile yeni kitabını ve kripto sektörünü konuştuk
koinmedya_brave

Barış Kardeş ile yeni kitabını ve kripto sektörünü konuştuk

Barış Kardeş ile yeni kitabını ve kripto sektörünü konuştuk
0
fairspin_banner

Kriptopara ve blockchain meraklılarının beyefendiliğiyle, kibarlığıyla ve bilgiyi paylaşma konusunda cömertliğiye tanıdığı ve sevdiği şahsiyetlerden olan Barış KARDEŞ’in yazmış olduğu “KRİPTO PARALAR VE TEMEL ANALİZ” adlı kitabı bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde satışa çıktı.


Biz de sizler için hem kitabı inceledik hem de merak ettiklerimizi sorduk.

Öncelikle kitabın dilinin her seviyede okuyucuya hitap ettiğini belirtmeliyiz. Bunun yanında atıf yapılan kaynakların özenle seçilmiş olması ve seçilen yazı dili ders kitabı olabilecek seviyede.

İlk iki bölümde Bitcoin ve altcoinlerin ortaya çıkış hikayeleri ve tarihsel süreci insanı daha ilk sayfalarda kitabın içine çekmeyi başarıyor. Diğer 4 bölümde temel analizin metodolojisi örnekleriyle beraber okuyucuya aktarılmış.
Kriptopara ve blockchain sektörüne yatırım yapsın veya yapmasın, teknolojiye merakı olan herkesin ilgisini çekebilecek bu başucu kaynağı niteliğindeki kitabı herkesin kütüphanesinde bulundurması gerektiğini düşünüyoruz.

Gelelim Barış KARDEŞ’le yaptığımız röportaja:

  • Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kitabı yazmaya ne zaman karar verdiniz?

İki yıl önce ciddi olarak düşünmüştüm fakat o dönemki koşuşturmada gerçekleştirememiştim.

  • Temel analiz üzerinde niçin bu kadar çok duruyorsunuz?

Bunun cevabı için ilk yıllara gitmem gerek. Kripto paralarla 2016’nın son çeyreğinde tanıştım. Kısa bir süre sonra Twitter’da kripto para piyasasıyla ilgili paylaşımlara başladım.

İlk karşılaştığımız sorular: “Bitcoin ve Ethereum nedir, Fiziki olarak mı alıyoruz, Nereden ve nasıl alabiliriz, Borsalara nasıl üye oluyoruz, TL ve coin transferi nasıl yapılır, İstediğim coin’i nasıl alabilirim, Aldığım coin’i göremiyorum, nerede”

Bugün geldiğimiz noktaya bir bakın.
Ama o günlerde gerçekten bu sorulara cevaplar aranırdı fakat hem bilen kişi azlığından hem de kibirden veya önemsememekten ve bazen de bildiğini paylaşmama cimriliği nedeniyle bu sorular havada kalırdı. Türkçe kaynak da yok denecek kadar azdı.

Bu durumu üzülerek gözlemledim. Ben de aynı aşamalardan geçtim çünkü. Yardım istediğim çoğu insan ya cevap vermeye tenezzül etmedi ya da dolandırmaya çalıştı. Bu noktada iki değerli ismi @Fidelitas Lex ve @uztaptable’ı zikretmeden geçemem. Türkiye kripto para takipçileri bu iki insana çok şey borçlu. O dönemde kendilerinden çok şey öğrendik.

Ben de bu bilgi ve yardımseverlik kıtlığı üzerine öğrendiklerimi Twitter’da günü gününe paylaşmaya başladım. Sonra peş peşe aynı sorular gelmeye başlayınca bir blog sayfası açarak sık sorulan sorular için cevaplar hazırladım.
Karakterim açısından şöyle bir durum var: Bir şeyi merak ediyorsam imkânım ve zekâm el verdiği ölçüde araştırır ve öğrenmeye çalışırım. Bu, beni kitap yazmaya götüren önemli etkenlerdendir.

Coin projelerini araştırdıkça daha da derinlere dalmaya başladım. Öğrenilecek o kadar çok şey vardı ki… Zahmetli ama heyecan verici bir süreç bu. İnsanlar bana “Hocam sayenizde aldığım coin’in ne olduğunu öğrenmiş oldum” dediklerinde onlara bir katkım olduğu için hem seviniyor hem de bu bilinçsiz trade’leri adına üzülüyordum.

Bu uzun açıklamalarım Temel Analiz’in konusu. “Coin nedir”den başlayıp “Bu coin’in projesi ve vadettikleri nedir”e kadar uzanan bir süreç.

  • Peki neden önemli?

Başkalarına bağımlı kalmamak için, bir coin’i kendi araştırmamız ve kararımızla alabilmemiz için (zarar etsek bile), kripto para ekosistemini kavramak ve mümkün olduğu kadar mantıklı kararlar alabilmek için…

  • Daha önce yazmış olduğunuz kitap var mı? Kitap yazmaya devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Birkaç kişiyle ortak yazdığımız ve Springer Yayınevi’nde İngilizce yayınlanan akademik bir kitabımız var ama içerik elbette kripto paralar değil.

“Kripto Paralar ve Temel Analiz” kitabı bana göre bir ihtiyaçtı, umarım faydası olur. Yenileri gelir mi, şu an bilemiyorum. Bir başkası yazmak istediğim alanda bir kitap yazarsa tekrara düşmemek adına ben yazmam.
Bu kitap başlangıç ve orta seviyeye hitap eden, ekonomi ve kripto para terimlerini bilmeyenlere dahi hitap edebilen bir kitap. Ben bunun daha ileri seviyesinin -örneğin sevgili Stratrade tarafından- yazılmasını çok isterim.

  • Sizin kitabınızda da temel analizini yaptığınız bir çok altcoin bulunmakta. Bu coinler Barış Kardeş’in en güvendiği coinler diyebilir miyiz?

Beğenmediğim projeyi yazmadım diyelim. “Güvenilirlik” kişiye göre değişebilen bir olgu. Ben biraz da farklı alanlarla ilgili yazmaya çalıştım.

  • Daha önce işlevini yitirmiş bir çok altcoin olmuştu. Yazdığınız coinlerden bir çoğu piyasadan silinmesi durumunda kitabın özelliğini yitirebileceğini ve dergi gibi bir süreli yayına dönüşebileceğini düşünüyor musunuz?

Buna net olarak “Hayır” diyebilirim. Çünkü kitap 6 bölümden oluşuyor ve tanıttığım coin’ler sadece 1 bölüm ve elbette yatırım tavsiyesi olsun diye yazılmadı. O kadar değişken bir piyasadayız ki dünün popüler coin’leri bugün konuşulmuyor bile. Bu kitapla amacım insanların kripto para ekosistemini tanımaları ve nasıl Temel Analiz yapılabileceğine ilişkin fikir sahibi olmalarıydı. İddialı olmamakla birlikte bunu gerçekleştirdiğime inanıyorum.

KRİPTO PARALAR VE TEMEL ANALİZ Barış Kardeş ile yeni kitabını ve kripto sektörünü konuştuk

  • “Dünün popüler coin’leri bugün konuşulmuyor” dediniz. Ne olacak bu binlerce coin’in hâli?

Öncelikle piyasayı Bitcoin’den bağımsız düşünmek pek mantıklı değil. Kitapta da (V. Bölüm: Temel Analiz) belirttiğim üzere bir altcoin alırken Bitcoin’in de durumuna bakmak zorundayız. Altcoin’ler hâlâ çok hassas. Bitcoin muhtemel seyrini belli etmeden yapılan alımlar bizi terste bırakabilir.

İkinci olarak; bugün coinmarketcap.com’da listelenen coin sayısı 2760. Listelenmeyenlerle birlikte bu sayı elbette çok daha fazla. 2018’deki bir habere göre yaklaşık 1000 adet kripto para projesi “scam, ürüne dönüşememe ve düşük hacim” gibi nedenlerle son nefeslerini verdiler. Bunlar önemli kriterler. Ben 2020’de -piyasa tabiriyle- “çöp coin”lerin temizlenmesini diliyorum ama her geçen gün yeni yeni projeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Büyük coin temizliğinin biraz da borsa temizliğiyle gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Keşke bir coin borsalarda listelenmeden hatta çıkarılmadan önce, belirlenmiş kriterlere uygun olup olmadığına bakılarak hayata geçse…

Neyse konu hakkında söylenecek çok şey var ancak biz şimdilik burada keselim.

  • Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ediyoruz Barış bey. Yeni kitaplarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ben teşekkür ederim.

Barış Kardeş’in yazmış olduğu Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabı hakkında daha fazla bilgi için Tıklayın

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X