Anasayfa Altcoin Twitter altcoin ilgisi düşüyor – Bitcoin egemenliği tekrar yükselebilir

Twitter altcoin ilgisi düşüyor – Bitcoin egemenliği tekrar yükselebilir

Twitter altcoin ilgisi düşüyor – Bitcoin egemenliği tekrar yükselebilir
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin egemenliği tekrar yükselebilir mi? 2019’un başında piyasa hakimiyeti %51 olan Bitcoin şimdi, kripto para piyasasının neredeyse %70’ini yönetiyor. Twitter altcoin ilgisi de bu oranın, artmaya devam edeceğine işaret ediyor. Peki 2017’deki Bitcoin çılgınlığına doğru mu gidiyoruz?


Bitcoin egemenliği tekrar artabilir mi? 

Twitter’da popüler bir Bitcoin ve kripto para analiz hesabı, son birkaç aydır anketler düzenliyor. DonAlt olarak bilinen kripto analisti, takipçilerine “Portföyünüzün ne kadarı altcoinlerden oluşuyor” sorusunu yöneltiyor.

2019’a %51 civarında başlayan Bitcoin şimdi, kripto para birimi piyasasının neredeyse %70‘ine hakim. Bitcoin egemenliği tekrar artarken, buna paralel olarak, sosyal medya platformunda altcoinlere yönelik piyasa duyarlılığında da bir değişim olduğu görülüyor.

Bitcoin, 2019’daki fiyat artışının büyük bir kısmını, alternatif kripto varlıklardan kaçışın sonucunda elde etmiş gibi görünüyor. Bitcoin fiyatları bu yıl yükselmeye başladığında, altcoinler daha düşük oranlarda artış gösterdi. Aynı şekilde, Bitcoin fiyatı düştüğünde, diğer kripto para fiyatları genellikle çok daha büyük düşüşler yaşadı.

Tüm bunlar da Bitcoin hakimiyetinin %70’lik mevcut seviyesine yükselmesine neden oldu. Bu oran, Bitcoin’in 20.000 dolara ulaştığı 2017 sonundaki alım çılgınlığından bu yana bu kadar yüksek olmamıştı. Peki BTC hakimiyeti yeniden yükselirken, 2017’deki Bitcoin çılgınlığına doğru mu gidiyoruz?

Altcoinler, piyasa payının büyük bir kısmını Bitcoin’e kaptırdı. Twitter altcoin ilgisi de fiyat artışının, piyasaya giren büyük miktardaki yeni paradan kaynaklanmadığını, aksine altcoinlerden Bitcoin’e yapılan geçiş sonucu oluştuğu teorisini destekliyor.

Bitcoin egemenliği tekrar artarken, yatırımcılar portföylerinin yüzde kaçını Bitcoin’e ayırıyor?

Twitter’da altcoinlere yönelik piyasa duyarlılığı hakkında ölçüm yapmak için popüler analist DonAlt, yaklaşık 120.000 takipçisinden, altcoinlere ayırdıkları portföy yüzdesini belirlemelerini istiyor.

Bu anketlerden ilki, nisan ayının başlarında yayınlandı ve bugüne kadar toplamda 13 anket yapıldı. Genel olarak, 10,000 ila 20,000 arasında Twitter kullanıcısı anketlere yanıt verdi ve bu da sonuçlar için oldukça büyük bir örneklem oluşturuyor. Ve anket sonuçlarına göre Bitcoin egemenliği tekrar artmaya başlayabilir.

İşte o anketlerin sonuçları:

DonAlt’ın yayınladığı ilk ankete göre, katılanların yüzde 23’ünü, portföylerinde hiç altcoin bulundurmayanlar ve portföylerinin %20’sini altcoinlere ayıranlar oluşturuyor.

Katılımcıların %49’unun altcoin yatırım oranı %60 ile %100 arasında. 9 Nisan’da toplam 10.661 kullanıcı bu ankete yanıt verdi. Nisan ayında yapılan diğer anketlerde de benzer bir cevap dağılımı olduğu görülüyor.

Portföyünüzün ne kadarını altcoinlere ayırdınız?

%23: 0-20

%13: 20-40

%17: 40-60

%47: 60-100

5 ay sonra DonAlt, takipçilerine altcoinlere olan ilgilerini yeniden sordu. Son anket hala devam ediyor ve yazımız yayına hazırlanırken, portföylerinin %0 ila %20’sinin altcoinlere ayıranların, %60 ila %100’ünü ayıranlardan daha fazla olduğu görülüyor.

Bitcoin egemenliği tekrar artarken, zaten ankete katılan 5.000 kişiden %41’i ya altcoine hiç pay ayırmadığını ya da çok az miktarda altcoin bulundurduğunu iddia ediyor. Bu arada, %39’u, yatırımlarının %60’ından fazlasını Bitcoin dışındaki dijital varlıklarda tutuyor.

DonAlt’ın bir önceki anketinde de Twitter altcoin ilgisi ve piyasa duyarlılığı konusunda benzer bir değişim görüyoruz. Nitekim, Ağustos ayının sonunda yapılan bir ankette, 13.680 kişiden %43’ü, portföylerinin %20’sinden daha azını altcoinlere ayırdıklarını söylerken, sadece %37’si yatırımlarının %60’ını altcoinlere ayırdığını söylüyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler:
X