Anasayfa Kripto para Haber Coinbase ve Binance ‘ın piyasa hakimiyeti korkutucu seviyelere ulaşabilir

Coinbase ve Binance ‘ın piyasa hakimiyeti korkutucu seviyelere ulaşabilir

Coinbase ve Binance ‘ın piyasa hakimiyeti korkutucu seviyelere ulaşabilir
0
koinmedya_googlenews

Coinbase ve Binance borsalarının sektör açısından önemi tartışma götürmez. Bu iki borsa kendi kulvarlarında yükselmeye devam ediyor. 


Coinbase ve Binance borsaları yükseliyor

Borsaların varlığı kripto para endüstrisi için hayati öneme haiz diyebiliriz. Borsalar olmasaydı kripto paraların tabana dağılımı gerçekleşmez, dijital varlıklar dar çevrede toplanırdı. Ancak her hangi bir borsanın rakipleri arasında sivrilerek fazla büyümesi de risk taşıyor.

İlk kurulan kripto para borsası olan Mt Gox. bize bu durumun ne kadar vahim sonuçlar doğurabileceğini yaşayarak öğretti. Bir dönem, dolaşımdaki BTC’lerin %70’ine ev sahipliği yapan ünlü borsa hacklendiğinde sektör 2 yıldan fazla sürecek kara kışa teslim oldu. Merkezi yapılar bu sektörün kanseri.

Bitcoin ve bağlı bulunduğu blockchain teknolojisi kendini merkeziyetsizlik üzerinden tanımlıyor. Ancak insan doğası güce meyleden bir yapıya sahip. Önce rakiplerine göre daha güçlü hale gelmeye çalışan bir müteşebbis, devamında en güçlü, en sonunda ise tek güçlü olmak istiyor. Bu gidişatı engellemek için bir çok ülke anti-tröst yani kartelleşme karşıtı yasalar çıkartıyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar ne kadar fazla cüzdana dağılırsa, max sayıda BTC sahipliği ne kadar aza düşürülürse o kadar merkeziyetsizlik sağlanmış olur. En azından BTC sahipliği bazında. Kripto istatistik verileri sunan CoinMetrics, 1 Nisan 2019 tarihinden bu yana gerçekleşen Bitcoin ve Tether işlemlerini derledi. Çıkan sonuca göre diyebiliriz ki sektördeki BTC/USDT işlemleri genelde büyük borsalarda yoğunlaşmış durumda.

Araştırma sonuçlarına göre Bitcoin-USD işlem paritesi en çok  Coinbase, Bitfinex, Bitstamp ve Kraken borsalarında gerçekleşiyor. Hatta bu 4 borsanın BTCUSD paritesi üzerindeki hakimiyeti toplamda %85’e ulaşmış durumda. Hatta bu zaman zarfında Coinbase’in saatlik işlem hacminin 300 BTC ile 2.000 BTC arasında salınım yaptığını görebiliyoruz.

Coinbase ve Binance

Coinbase Nisan ayından sonra Pazar hakimiyetini önemli ölçüde artırmış durumda. Bu zaman zarfında %24’lük Pazar payı %32’ye yükseldi. BitFinex’in hakimiyeti ise aynı dönemde %25’den %19’a geriledi. BitFinex’in gerilemesinde yıl içinde yaşadığı Tether krizi ve ABD Bölge savcılığının açtığı dava yüzünden olabileceği tahmin ediliyor.

BTCUSDT işlem hacmi BTCUSD’den yüksek

Coinbase ve Binance

Bitcoin-Tether işlem çiftinde ise Binance’ın tartışmasız üstünlüğünü görebiliyoruz. BTCUSDT paritesinde Binance’i sırasıyla Huobi, LBank, HitBTC ve ZB.COM takip ediyor.

Yukarıda bahsi geçen borsalar toplam BTCUSDT işlem hacminin %95’ini gerçekleştiriyor. BTCUSDT işlem hacmi zamanla BTCUSD’yi geride bıraktı. Hatta şunu ifade etmek gerekir ki Coinbase’in zirve işlem hacmi değeri, Binance’ın pik yaptığı işlem hacminin ancak yarısı kadar.

Coinbase ve Binance

Ancak şu da varki BTC-USDT paritesi BTC-USD’ye nazaran daha volatil. Bu yüzden 1 Nisan’dan bu yana en büyük işlem hacmi verilerine sahip olan borsanın 3 kere değiştiriğne şahit oluyoruz.

Coinbase ve Binance Coinbase ve Binance 'ın piyasa hakimiyeti korkutucu seviyelere ulaşabilir

Etiketler:
X