Home Altcoin Chainlink pump and dump dolandırıcılığına alet ediliyor olabilir mi?
“sportsbet”

Chainlink pump and dump dolandırıcılığına alet ediliyor olabilir mi?

Chainlink pump and dump dolandırıcılığına alet ediliyor olabilir mi?

0
“sportsbet”

Chainlink pump and dump dolandırıcılığının tipik bir örneği olarak literatüre girebilir.Peki deneyimsiz yatırımcı nelere dikkat etmeli?


Chainlink pump and dump hilesi

Chainlink, 625 milyon dolarlık işlem hacmiyle piyasada 20inci sıradaki yerini koruyor. Ancak analiz firması AnChain.AI, yaptığı açıklamayla Chainlink manipülasyonunu ifşa etti.

Pump and dump kısaca, bir varlığın değerini suni olarak şişirip yatırımcının dikkatini çekme planı olarak tarif edilebilir. Genelde işlem hacmi düşük olan tokenlere yoğun alım yapan dolandırıcılar suni olarak fiyatı şişirirler. İşlem hacminin arttığını gören deneyimsiz yatırımcı manipulasyonun farkında olmadan tokene hücum eder. Sonuç olarak pump yapan grubun deneyimsiz yatırımcılara dump yapmasıyla kâr elde ettiği bu dolandırıcılık gerçekleşir.

1 Nisan-26 Temmuz tarihleri arası Link token alışverişini analiz eden AnChain.AI, düzenli olarak pump and dump tetiklemesi yapan birkaç adrese ulaştı. Aşağıdaki analizde belli cüzdanları takip eden birisi rahatlıkla fiyat değişimlerini tahmin edebilir. Mavi renkli kutular borsa adreslerini, pembe kutular şüpheli adresleri, sarı kutular da zengin cüzdan adreslerini gösteriyor.

bittrt_koinmedya

chainlink pump and dump

29 Temmuz’da Link, Coinbase listelemesinden hemen sonra mevcut ATH’si (all time high) olan 4,36 dolara ulaştı. Ancak, bu devasa büyümenin sebebi alım yapan az sayıdaki borsacı. Chainlink pump and dump şüphesine yol açanda bu durum aslında.

Chainlink’in işlem hacmi hazirandan bu yana 600 milyon dolar kadar azaldı. Link, yazma anında 1,78 dolar’dan işlem görüyor.

Chainlink ekibi zan altında

SmartContract CEO’su Sergey Nazarov’a göre, Chainlink ekibinin manipülasyonlarla ilgili yapacağı birşey yok. Çünkü, Link tokeni Chainlink’ten bağımsız olarak borsalarda işlem görüyor. Ayrıca Nazarov Link tokenin, Temmuz ayında  Coinbase’de işlem görmeye başlamasıyla ilginin arttığını ve bunun fiyatları yükselttiğini iddia etti. Sektörde bu duruma Coinbase etkisi deniyor. Yani bir coin’in yeni bir borsada listelenmeye başlaması yatırımcının çok ilgisini çekiyor ve alımları arttırıyor.

Chainlink ekibi ayrıca 700,000 adetlik Link satışı yapmakla suçlanıyordu. Bu satış çılgınlığı, tokenin ATH’sinden hemen sonra gerçekleşti. ATH sonrası şirketin operasyonlarını çeşitlendirmesi bekleniyordu.

Chainlink pump and dump dolandırıcılığıyla ilgili savunmaları kimini tatmin etse de deneyimsiz yatırımcının gözünü korkutuyor.

  • İlgili: Daha çok Chainlink haberi için tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0