Anasayfa Altcoin Ripple haftalık işlem hacmi %60 yükseldi
koinmedya_brave

Ripple haftalık işlem hacmi %60 yükseldi

Ripple haftalık işlem hacmi %60 yükseldi
0

Ripple haftalık işlem hacmi verilerinde artış var. “Jed McCaleb transferi Ripple ağını tek başına ayağa kaldırdı” şakaları bir yana xRapid ağında hareketlilik olduğunu kabul etmek gerekir.


Ripple haftalık işlem hacmi artıyor

XRP ağı üzerinde yapılan işlemlerin ortalama büyüklüğü bu hafta ciddi oranda yükseliş sergiledi. Veriler son 1 haftaya ait ve son 1 haftada bildiğiniz gibi Ripple, eski kurucularından Jed McCaleb’e yüklü bir ödeme yapmıştı. Elbette o veri de ortalamayı yukarı çekmiş durumda. Ancak artış elbette tek bir işlemle açıklanamaz.

Kripto sektörüne dair tuttuğu istatistikler açısından büyük bir boşluğu dolduran Coin Metrics verilerine göre XRP ağında taşınan toplam büyüklük geçtiğimiz haftaya oranla %63 artarak 143 milyon dolara yükseldi.

Bu veri bize geçtiğimiz hafta daha çok paydaşın Ripple ağını kullandığını gösteriyor. Ripple’ın XRP üzerinden işlem yapan tek platformu xRapid. xRapid geçtiğimiz Ekim ayında açılmış ve bu zaman zarfında bir çok finansal kurum ile bankayı kendine çekmeyi başarmıştı.

İnanması zor gibi gelebilir ama ağın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği işlem kesinti ücretleri toplamı yalnızca 189 dolar. Yani yapılan her milyon dolarlık sermaye transferinde sadece ve sadece 1.32 dolarlık işlem ücreti alındı. Bu değer geleneksel bankacılık sektörü ile kıyas dahi edilemeyecek büyük bir başarı.

Geçtiğimiz hafta ortalama işlem büyüklüğünün artmasının sebeplerinden biri yukarıda da belirttiğimiz Jed McCaleb ödemesi. Dünya’nın ilk kripto borsası Mt. Gox’un ve Ripple’ın kardeşi nazarıyla bakılan Stellar platformunun da kurucusu olan McCaleb eski firması Ripple’dan tam 26.3 milyon dolarlık XRP (100 milyon adet) ödemesi aldı.

Ne var ki bu ödeme ortalamayı ancak %2.6 oranında artırmaya muktedir. Yani altlarda bir yerlerde çarklar harekete geçmeye başlamış olabilir. RippleNet ağına dahil olan bankalar xRapid sistemini daha sık bir şekilde kullanmaya başladıklarında XRP gerçek kullanım amacına doğru yol almış olacak.

McCaleb Ripple’dan ayrılış sürecinde firma ile bir anlaşma imzalamak zorunda kaldı. Bu anlaşma uyarınca McCaleb’in satabileceği XRP miktarına sınırlama getirildi. Çünkü tek başına Ripple dump yaptırabilecek kadar XRP’ye sahipti.

Son transfer Ripple ile aralarında yaptıkları anlaşmaya bağlı olarak gerçekleştirildi. McCaleb yılda piyasaya 750 milyon tane XRP satma hakkına sahip. Yani yıllık yaklaşık 200 milyon dolar diyebiliriz.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X