Home Kripto para Haber İlk kez tokenize IPO ulusal borsada halka arz edildi
koinmedya_brave

İlk kez tokenize IPO ulusal borsada halka arz edildi

İlk kez tokenize IPO ulusal borsada halka arz edildi
0
fairspin_banner

Seyşeller Cumhuriyetinin resmi ulusal borsası olan MERJ bir ilke imza atıyor. MERJ kendi hisselerini tokenize IPO yoluyla halka arz ediyor.


İlk Borsa Tokenize IPO Etkinliği

IPO yani initial public offering aslında halka arz demek. Bir şirketin veya kurumun hisselerini halka arz ederek sermaye toplaması yöntemine deniyor. IPO artık blockchain üzerinden yani hisselerin tokenize edilmesi yoluyla da yapılabiliyor. MERJ’in yaptığı tam olarak bu.

Halka arz etkinliği bugün Türkiye saat ile 11:00’de gerçekleştirildi. Teklif ülke vatandaşları ile sınırlı değil. Tüm Dünya vatandaşları IPO etkinliğine katılma hakkına sahip. Bunun için borsanın web-portalını kullanmak yeterli. Borsa bu etkinliği gerçekleştirebilmek için merkezli muhafaza hizmeti sunan ABD merkezli Prime Trust ve blockchain çözüm uzmanı Globacap firmalarından destek aldı.

MERJ bu etkinlik kapsamında tanesi 2.42 dolardan 1.652.893 adet hisse halka arz edildi. Bu sayede 4 milyon dolarlık satış gerçekleştirildi. MERJ tahvillerinin tokenize edilmesi için Ethereum blockchain ağı kullanıldı. Ancak varlığın değeri ETH üzerinden değil USD üzerinden tanımlandı. Bu tercihin sebebi, kripto para endüstrisine yabancı olan yatırımcıları korkutmamak.

MERJ geçen ay, Dünya üzerinde kripto paraları listeleyen ilk tam regüle borsa ünvanını almıştı. Bu ay ise tokenize IPO gerçekleştiren ilk platform olma ayrıcalığını elde etti. Bu sayede geleneksel borsa platformları ile dağıtık defter teknolojisi aynı paydada buluşmuş oldu. Bugün yapılan duyuru aslında blockchain teknolojisinin kabulü noktasında büyük bir dönüm noktasını teşkil ediyor olabilir.

Kaynak

Tahvil tokenleri hakkında daha fazlası için Tıklayın

koinmedya_brave
0
0
0
X