Anasayfa Bitcoin Geleneksel para politikaları Bitcoin kullanımını arttırıyor
koinmedya_brave

Geleneksel para politikaları Bitcoin kullanımını arttırıyor

Geleneksel para politikaları Bitcoin kullanımını arttırıyor
0

Son dönemde uygulanan para politikaları, insanların merkez bankalarına olan güvenini sarsıyor, altın ve Bitcoin kullanımını arttırıyor. İnsanlar fiat paraların alternatifini arıyor.


Para otoritelerine duyulan güvensizlik Bitcoin kullanımını arttırıyor

Rusya Uluslararası Televizyonuna açıklamalarda bulunan Mark Valek, Bitcoin adaptasyonu ve geleneksel para politikaları arasındaki ilişkiyi tartıştı. Valek, küresel alanda yavaşlayan ekonomik durağanlığı aşmak adına merkez bankaları faiz oranlarını düşürerek piyasaya para sürdüklerini belirtiyor. Merkez bankalarının belirlediği bu politikalar, fiat paralarda değer kayıplarına ve para sistemine olan güvenin sarsılmasına yol açıyor. Bu nedenle makro ekonomik politikalar, Bitcoin ve altın kullanımını arttırıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?

 Valek’e göre merkez bankalarının zarar eden firmaları kurtarmak adına çıkardıkları teşvik planlarının da insanların banka politikalarına olan inancının kaybolmasına neden oluyor. İnsanlar artık para sistemini sorgular hale geldi. Bu nedenle blockchain teknolojisine dayalı kripto para sistemini görmezden gelemeyiz. 2008 Emlak Krizi döneminde ABD’de zarar eden bankalar, FED teşviki ile kurtarılmıştı. Bu durum ABD’li vatandaşlar tarafından hoş karşılanmamıştı. Hatta teşvik alan bankaların CEO’larına milyon dolarlık bonus ödemelerde bulunması, o yıllarda fiat para alternatiflerinin arayışına neden oldu. Nihayetinde Bitcoin doğdu. Bitcoin ve kripto paraların doğmasında merkez bankaları politikaları etkili oldu. Şimdi benzer politikaların tekrardan uygulandığına şahit oluyoruz. Bu süreç kripto para ve Bitcoin kullanımının artmasına hizmet edebilir.

Lütfen Bkz: Küresel negatif getiri, Bitcoin piyasalarını cazip kılıyor

Merkez bankalarının para politikalarına olan güvenin sarsılması, insanların fiat para ikamesi olarak kripto paralar ve altına yönelmesine neden oluyor. Bu nedenle zamanla para politikaları etkinsiz hale gelebilir. Faiz oranları ile makro ekonomik değişkenler arasındaki bağ zayıflayabilir. Son günlerde Bitcoin ve kripto paraların özellikle gençler arasında yaygınlaştığını görüyoruz. Bu yeni teknolojiye gençler daha hızlı adapte oluyor. Genç nesiller emeklilik çağı geldiğinde para sisteminin çökeceğini düşünüyor. Bu nedenle şimdiden Bitcoin tasarruf etmek isteyen gençler var. Kısaca Bitcoin kullanımının artmasıyla geleneksel para politikalarına duyulan güvensizlik arasında güçlü bir ilişki var.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X