Anasayfa Altcoin FED merkez bankası kripto parasını riskli görüyor ya Çin?
koinmedya_brave

FED merkez bankası kripto parasını riskli görüyor ya Çin?

FED merkez bankası kripto parasını riskli görüyor ya Çin?
0

FED Başkanı Jerome Powell’ın 6 Eylül tarihinde İsviçre’de yaptığı konuşmaların etkileri devam ediyor. FED merkez bankası kripto parasını riskli görüyor ve yakın zamanda çıkarmayı düşünmüyor. Çin merkez bankası ise Kasım ayında dijital yuan’ı çıkaracak. Aynı risk Çin için de geçerli değil mi?


Çin merkez bankası kendi kripto parasını riskli görmüyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, 6 Eylül’de İsviçre’de katıldığı konferansta önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Powell’ın kripto paralar ve Libra hakkındaki açıklamalarını FED başkanından Libra ve kripto paralarla ilgili önemli açıklamalar başlıklı yazımızda siz değerli okuyucularımızla paylaştık. FED Başkanı, merkez bankası kripto parasını riskli buluyor ve FED’in yakın zamanda kendi kripto parasını çıkarmayacağını belirtti.

Başkan Powell, açıklamalarında kripto paraların siber riskler taşıdığını belirtti ve bu nedenle FED kendi kripto parasını çıkarmasını riskli görüyor. Powell, kripto paraların hacklenme riskinden bahsediyor. Bizim asıl merak ettiğimiz konu ise şu: Eğer merkez bankalarının kendi kripto paralarını çıkarması riskli ise Çin neden dijital yuan’ı çıkarıyor. Çin bu konuda büyük bir risk almıyor mu?

Son zamanlarda finansal piyasalardaki siber saldırılar ve hacker aktivitelerinde önemli artışların yaşandığını duyuyoruz. Artık siber saldırılar finansal piyasalarda da sınırlı kalmıyor. ABD’de yakın zamanda yaklaşık 50 şehir belediyesinin bilgisayar sistemleri hacklendi. Hackerlar sistemleri geri getirmek için fidye olarak Bitcoin ve kripto para talep ediyor. Bruce Willis’in Zor Ölüm 4’ü izleyen okuyucularımız hackerların ne boyutta kaosa neden olabileceği konusunda zihinlerinde bir şeyler canlanıyordur. Kripto para piyasalarında ise Mt. Gox hadisesi hala etkisini sürdürüyor. Merkez bankalarının kripto paraları neden hacklenmesin?

Lütfen Bkz: Hackerlar şehirlerden fidye olarak Bitcoin talep ediyor

Çin kendi kripto parasını yuan’a sabitlemeyi düşünüyor. Hackerların yüklü miktarda dijital yuan’ı hacklemesinin Çin ekonomisi üzerinde önemli makro ekonomik doğurabilir. Örneğin yuan’ın aşırı devalüasyonuna yol açabilir. FED resmi kripto parasını riskli görüyorsa benzer riskler Çin merkez bankası için de söz konusu.

Birde önemli bir ayrıntıyı siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, kripto paralar için önceki konuşmalarında “crypto currency” demeyi tercih ediyordu. 6 Eylül tarihinde İsviçre’deki konuşmasında kripto paralar için “cyber currency” demeyi tercih etti.

Kaynak

koinmedya_brave
X