Anasayfa Altcoin Ethereum 2.0 testnet öncesi ETH yükselişe geçti
koinmedya_brave

Ethereum 2.0 testnet öncesi ETH yükselişe geçti

Ethereum 2.0 testnet öncesi ETH yükselişe geçti
0

Ethereum 2.0 testnet öncesi ETH yükselişe geçti. Ethereum Bitcoin’den bile fazla değer artışı  Acaba bunun arkasında hangi nedenler yatıyor?


Ethereum yükselişi neden gerçekleşti?

Ethereum 170 dolardan 180 dolara % 5 prim yaparak BTC’yi artış oranında geçti. Bitcoin ise aksine fazla değişmeyerek % 0.14 kayıp yaşadı. Üstelik ETH’nin BTC’ye oranı da % 7’yi aştı. Buradan ETH’ye ait spesifik bir gelişme olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

Bu nedenlerden bir tanesi tüm Ethereum 2.0 testnet takımlarının bir denetim firmasıyla müşterek çalışma yapmaları olabilir. Bu durum kamu oyuna da şu ifadelerle duyuruldu:

‘Artemis takımı Ethereum, müşteri geliştirme takımları ve Whiteblock’tan 45 kişiyi bir araya getirerek bir haftalık Ethereum 2.0 testnet müşterek çalışmasını başlattı.’

Bu çalışma çok önceden Mayıs ayında ConsenSys duyuruyu zaten yapmıştı:

‘Etkinliğimizin amacı tüm müşteri araçlarını bir araya getirmek.’ 

Başka bir deyişle aylarca süren çalışmalarda müşteriye özel testnet çıkarmak yerine müşteriler arası testnet çıkarmayı umuyorlar. Bu toplantıdan müşteriler arası testnet çıkıp çıkmayacağı belli değil. Lighthouse’dan Adrian Manning Sigma Prime’ın twitini referans göstererek aşağıdaki açıklamayı yapmıştı.

 ‘Müşterek çalışma öncesi Lighthouse update yayınladı. Sanırım sonraki toplantı epey ilginç olacak.’

https://twitter.com/sigp_io/status/1169865699478474752

Ethereum 2.0 testnet nasıl bir etki yapacak?

Görünen o ki testnet eli kulağında çıktı çıkacak. Bu gerçekleşirse eth 2.0 genesis block için verilen 3 Ocak 2020 çıkış tarihi rahatlıkla mümkün olacak. Çünkü o tarihe kadar testnet aylardır çalışıyor olacak. eth 2.0 genesis block hisse belgeleriyle beraber çıkacak. Yani birikim kontratları başladığında Devcon prosesi de devreye girecek.

En azından 3 milyon ETH bilgisayara kaydedilmesi gerek. Transfer tek yönlü olduğu için bunun nasıl yapılacağı tam da belli değil. Ne kadar Ethereum kayıt altına alınırsa %5 ile % 8 arasında ETH ödül olarak verilecek. Önce blok başlarındaki PoW onaylanacak. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in dediği gibi testnet ile mainnet arası bir durum oluşacak.

Birinci fazda depolama ve veri tabakası eklendiğinde işin dörtte üçü bitmiş olacak. Ethereum 2.0’ın tam hayata geçişi ise 2021 yılını bulacak. İşte tam da bu nokta Ethereum yükselişe geçebilir.

Bu noktada her şey yolunda giderse Ethereum şu anki 1024× kapasitesini rahatlıkla kaldırabilecek. Yani Ethereum ağının klonu olan 1024 parçalayıcı birbirine bağlanmış olacak. Bakalım Ethereum yükselişe teknik altyapı gelişmelerinden sonra nasıl geçecek?

Diğer Ethereum haberleri için tıklayınız

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X