Anasayfa Bitcoin Adam Back: “Bitcoin 50 bin dolar hedefi çok uzakta değil”

Adam Back: “Bitcoin 50 bin dolar hedefi çok uzakta değil”

Adam Back: “Bitcoin 50 bin dolar hedefi çok uzakta değil”
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin 50 bin dolar hedefi hayal değil! Bu iddianın sahibi, Proof of Work protokolünün yaratıcısı ve Blockstream CEO’su Adam Back. Ünlü yatırımcı hangi kriterleri baz alarak, Bitcoin için 50 bin dolarlık bir fiyat tahmininde bulunuyor?


Bitcoin 50 bin dolar hedefi hayal değil!

Bitcoin (BTC) 2019 yılında, şu ana kadar mükemmel bir performans sergiledi. Kripto para birimi, 3150 dolarlık dip seviyesinden yaklaşık 13.800 dolara kadar yükseldi. Fakat bu yükseliş dalgası çok uzun sürmedi ve 10.000 dolar seviyelerine doğru geri çekilerek elde ettiği kazanımların bir kısmını düzeltmeye gitti.

(Yazımız yayına hazırlanırken Bitcoin, 10.454  dolardan işlem görüyor)

Ancak, bu ralli henüz sona ermemiş olabilir. Bitcoin’in öncüsü Adam Back, BTC’nin %400’lük bir artış yapacağını tahmin ediyor. Ayrıca ona göre Bitcoin 50 bin dolar hedefi çok da uzak değil. Peki ünlü yatırımcı neden Bitcoin için 50 bin dolarlık bir hedeften bahsediyor?  

Bitcoin madenciliğinin temeli olan Proof of Work protokolünün yaratıcısı, yakın zamanda Bitcoin’in neden 50.000$’a ulaşabileceğini bir takım nedenler ortaya koyarak açıklıyor.

1. Bitcoin halving, Bitcoin 50 bin dolar hedefi için katalizör olabilir

Mayıs 2020’de Bitcoin blok ödülü, 12.5’ten 6.25 BTC’ye düşürülecek. Blok başına verilen ödül yarıya indirilecek ve Bitcoin piyasasında negatif bir arz şoku oluşacak. Tarihi verilere baktığımızda, sözkonusu halving etkinlikleri, BTC’nin büyük parabolik rallilerinden önce gerçekleştiğini görüyoruz. 

Tarihin tekerrür etmesi durumunda, bir sonraki artış dalgası ve Bitcoin 50 bin dolar hedefi, 2020 halving etkinliği tarafından katalize edilebilir.

2. Jeopolitik belirsizlikler 

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca dünya, jeopolitik olaylar bakımından giderek karmaşık hale geldi. Venezuella, yerel para biriminin şişirildiği bir politika benimsedi. Ancak bu politika, Bitcoin’in ve diğer merkezsiz para birimlerinin yaygın bir biçimde benimsenmesine neden oldu ve ülke ekonomisi çöktü. 

Yine, Arjantin’de kısa süre önce siyasi istikrarsızlık sonucu Arjantin pezosu ve yerel menkul kıymetler borsası çöktü. Hong Kong ise, Çin, ABD ile ticaret savaşının dozunu artırdıkça, büyük protestolarla karıştı.

Bu üç durum, dünyada istikrarsızlığın kol gezdiğini ve bundan korunmak için Bitcoin ya da altın gibi güvenli bir varlığa ihtiyaç duyulduğunu gösteren birçok örnekten sadece birkaçı. Sonuç olarak tüm dünyayı saracak küresel ekonomik bir kriz durumunda, Bitcoin 50 bin dolar hedefi oldukça gerçekçi bir hedef olacak.

3. 17 trilyon dolarlık negatif getirili tahviller

Cuma günü, Bloomberg’de, Barclays Küresel-Toplam tahvil endeksini gösteren bir rapor yayınlandı. Rapor, 17 trilyon dolar değerindeki tahvillerin negatif getiriyle sonuçlandığını, yani zarar ettiğini gösteriyor. 

Ayrıca Bitcoin yorumcusu Ritim, negatif faiz oranlarının saçma olduğuna değiniyor ve esasen bunun, birine sermayenizi ödünç vermek ve birkaç yıl içinde daha az getiri almayı beklemek gibi olduğunu söylüyor. Ve bunun, hiçbir şekilde akıl karı olmadığını vurguluyor.

Modern Para Teorisi (MMT) popüler bir trende dönüşüyor

Hükümetlerin, ekonomilerini geliştirmek için ağır bir para politikası uygulamaları gerektiğini öne süren bu teori, küresel politikada popüler bir eğilim haline gelmeye başladı. Buna göre, kendi para birimleri üzerinde mutlak kontrole sahip hükümetler, enflasyona neden olmamak şartıyla her zaman para basabilir ve politik önceliklerinin maliyetini karşılayabilir.

Teoriyi eleştirenlerin çoğu ise bu adımların, kitlesel enflasyonla sonuçlanacağını ve bunun da altın ve muhtemelen Bitcoin gibi sağlam paraların piyasa değerinde bir artışa yol açacağını söylüyor.

Aslında, BTC için 50 bin dolarlık hedef tahmini yapan tek kişi Adam Back değil. Bunlardan bir diğeri de Twitter analistlerinden PlanB. Analist’in stok-akış (SF) oranı modeli, halvingden sonra BTC’nin adil piyasa kapitalizasyonunun 1 trilyon dolara yükseleceğini gösteriyor. Bu da Bitcoin’in yaklaşık olarak 55.000 doları bulacağı anlamına geliyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

X