Anasayfa Altcoin Milyonluk Ripple hareketi XRP dump tartışmasını alevlendirdi

Milyonluk Ripple hareketi XRP dump tartışmasını alevlendirdi

Milyonluk Ripple hareketi XRP dump tartışmasını alevlendirdi
0
koinmedya_googlenews

Dün Binance borsasındaki bir hesaptan bilinmeyen bir cüzdana milyonluk Ripple hareketi XRP dump’ı korkusuna neden oldu. Bu balina hareketi Ripple arzı konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.


XRP dump korkusu milyonluk Ripple hareketi ile canlandı

Yüklü miktarda kripto paranın bir hesaptan başka bir hesaba aktarılması balina hareketi olarak adlandırılıyor. Dün yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki Bitcoin transferi gerçekleşti. Bu transfer toplamda 700 dolara mal oldu ve dakikalar içerisinde işlem tamamlandı. Bu olay, fiat para transferine kıyasla kripto para üzerinden işlemlerin hem maliyet hem de hız konusunda ne kadar rekabetçi olabileceğini gösteriyor. Bugün ise milyonluk Ripple hareketi gerçekleşti ve XRP yatırımcılarında haklı olarak XRP dump korkusu var.

Lütfen Bkz: PNC Ripple ağını kullanan ilk ABD bankası oldu

Transfer edilen Ripple adedi yaklaşık 30 milyon ve yaklaşık 7,5 milyon dolar değerinde. Her balina transferinin kesin satışla sonuçlanacağı beklenmiyor. Ancak yüklü satışların fiyatlarda ciddi düşüşlere neden olma ihtimali var. Bu nedenler XRP dump’ı korkusu yaşanıyor. Birde konu Ripple olunca milyonluk transfer korkuya neden oluyor. Aşağıdaki grafikte 4 Haziran 2019 tarihi ile 7 Eylül 2019 tarihi arasında piyasaya dolaşıma giren kripto para miktarlarını görüyoruz. Son 3 ayda piyasaya sürülen kripto para miktarı, fiyatlardaki düşüşlerin nedeni olabilir. Top 5’te Ripple hariç diğer kripto paraların arzındaki artış madencilik faaliyetleri çerçevesinde gerçekleşiyor. Ripple arzındaki artışın ise öngörülebilirliği yok .

XRP Dump

Son üç ay içerisinde 802 milyonluk Ripple artışı (203 milyon dolar) var. Bu kadar yüklü miktarda XRP dump’ı nedeniyle XRP, 41 cent’ten 25 cent’e geriledi. Ripple fiyatlarındaki düşüşün tek nedeni dolaşıma sokulan Ripple miktarı değil ama bu dump’ın etkisini de yok sayamayız. Top 5’deki diğer kriptolar, halving ile piyasaya sürülen arzın miktarını azaltarak piyasada olumlu bir algı oluşturabiliyor.

Lütfen Bkz: Ripple popülaritesi Japonya’da artıyor: Bitbank yöneticisi

Toplam Bitcoin arzı 21 milyon adet, Ripple arzı ise yaklaşık 100 milyar adetle sınırlı. Toplam Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 85’i piyasaya sürüldü bile. Milyarlarca Ripple ise piyasaya sürülmeyi bekliyor. Toplam Ripple arzının sadece yüzde 42’si piyasaya sürüldü. Bu oran ise XRP dump’ı korkusunun sürekli yaşanmasına neden oluyor.

Kaynak

Etiketler:
X