Anasayfa Altcoin En büyük 2. kripto para projesi Ethereum yavaş yavaş ölüyor mu?

En büyük 2. kripto para projesi Ethereum yavaş yavaş ölüyor mu?

En büyük 2. kripto para projesi Ethereum yavaş yavaş ölüyor mu?
0
koinmedya_googlenews

Akıllarda hep aynı soru var şimdi kripto para tutkunlarında. Ethereum yavaş yavaş ölüyor mu?  Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, pazardaki yerini yavaş yavaş kaybediyor. Bu nedenle Ethereum yavaş yavaş ölüyor deniyor.


Ethereum yavaş yavaş ölüyor yargısının bazı göstergeleri var. Piyasa kapitalizasyonu haziran ayının sonundan bu yana neredeyse yarı yarıya azaldı ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça geride işlem görüyor. Ethereum yavaş yavaş ölüme gittiği için kripto para tutkunlarının kendisiyle ilgili düşüncelerini haksız mı çıkaracağını bekleyip görmek gerekiyor.

Ethereum yavaş ölüm ATH’den belli

Evet Ethereum yavaş yavaş ölüyor. Zira tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 88 geride yer alıyor. Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1432 dolarlık rakamı şimdilerde mumla arıyor. Ethereum tabanlı tokenlerin ICO’ları sayesinde belirttiğimiz zirve rakamı gören Ethereum’da geri çekiliş gerçekten de yatırımcıları hayal kırıklığına uğratıyor. Bu nedenle Ethereum yavaş yavaş ölüme doğru yol alıyor.

İlgili yazı: 2017-2018 Arasında En Çok Fon Toplayan ICO Listesi

Ancak Bitcoin için aynı durumu söz konusu etmemiz mümkün değil. Bitcoin en yüksek seviyeye ulaştığı 2017’deki koşudan sonra 52 haftalık en düşük seviye olan 3 bin 191 dolara kadar düşüş yaşadı. Ancak Bitcoin düştüğü yerden toparlanmayı gerçekleştibildi ve yukarı doğru hareket etmeye başladı. Şimdi Bitcoin 17 Aralık 2017 tarihinde ulaştığı 20 bin 089 dolarlık değerden yaklaşık olarak yüzde 50 uzaklıkta 10 bin dolar civarında işlem görüyor. Ayrıca piyasa baskınlığı da yüzde 71 seviyelerinde.

Öte yandan, Ethereum piyasa değeri açısından da düşüşe geçmiş durumda. 2019 yılının ilk çeyreğinde piyasa değeri 31 milyar dolar olarak gerçekleşen ETH’nin şimdi 18 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor. Pazar payının yaklaşık yüzde 7’sine sahip. Ethereum’un durumu dikkate alındığında, Bitcoin’in piyasa değerini geçeceği şeklindeki bir durum yakın gelecekte pek olası görünmüyor.

Ethereum 2.0’dan ne bekleniyor?

Ethereum düşüşü, ICO’ların ve Ethereum bazlı altcoinlerin düşüşüne bağlanabilir. 2017’de ve 2018’in başlarında, Dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum fiyatı, binlerce projenin, projeleri için fon toplamak amacıyla Ethereum blockchain üzerinde kendi tokenlerini oluşturduğu ICO ateşi nedeniyle yükseliyordu. ICO çılgınlığı patladı ve ellerinde Ethereum bulunduranlar daha sonra kripto varlıklarını tasfiye ettiler.

Şimdi, Ethereum blockchain ile ilgili ölçeklenebilirlik sorunları söz konusu olduğu için ciddi şirketleri şu anda üzerinde projelerini geliştirmekten alıkoyuyor. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin de bunu itiraf ediyor:

İlgili yazı: Ethereum ölçeklenmesi hakkında yatırımcılar umutsuz

“Ethereum blockchain“ neredeyse yıllardır doluydu. Uygulama geliştirmenin hala iyi olduğunu düşünüyorum ancak ölçeklenebilirlik teknikleri göz önünde bulundurularak önemli bir şey geliştirilmeli… ”

Ancak bu, Ethereum’un sonu olmayabilir. Ağın 2020 – Serenity’de büyük bir güncelleme yapması bekleniyor. Bu, güncellemenin blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmesi bekleniyor. Son zamanlarda yayınlanan bir yayında, Buterin, Serenity güncellemesinin Ethereum’un saniyede on binlerce işlemi işlemesine izin vereceğini ve “Ethereum 2.0’ın aslında bir dünya bilgisayarı olacağını” açıklamıştı.

İlgili yazı: Ethereum 2.0 geçişi özel tarihe yetiştirilmeye çalışılıyor

Ethereum yükseltmesi, yatırımcıların kripto para birimine olan ilgisini yenileyebilecekse, bunu sadece zamanın göstereceğini vurgulamamız gerekiyor. Ancak Ethereum ağ geliştiriciler arasında oldukça popüler olmaya devam ediyor. Ethereum’da 250.000 ila 350.000 geliştirici olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak

X