Anasayfa Bitcoin Bakkt açılışı “Söylentiyi satın al, haberi sat” etkinliğine dönüşebilir
koinmedya_brave

Bakkt açılışı “Söylentiyi satın al, haberi sat” etkinliğine dönüşebilir

Bakkt açılışı “Söylentiyi satın al, haberi sat” etkinliğine dönüşebilir
0

Bakkt açılışı, Bitcoin ve kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek? Bitcoin’de yeni bir boğa koşusu başlatacağı iddia edilen, 23 Eylül’de yapılması planlanan Bakkt lansmanı, “Söylentiyi satın al, haberi sat” etkinliğine dönüşebilir mi?


Bakkt açılışı, Bitcoin’i nasıl etkileyecek? “Söylentiyi satın al, haberi sat” stratejisine yol açabilir mi?

Bitcoin, dün bir saatten kısa bir süre içerisinde 500 doların (yaklaşık %4,75’e tekabül ediyor) üzerinde ani bir düşüş kaydetti. Bundan önce, işlem hacminde görülen yükseliş ile birlikte Bitcoin gün içinde yaklaşık 300$’lık kazanım elde etmişti. Ancak, günün sonuna doğru, dikey bir düşüş gerçekleşti.

Yazımız yayına hazırlanırken, BTC’nin fiyatı 10.414 dolardan işlem görüyor. Günlük ölçekte %3.83 oranında değer kaybediyor.

söylentiyi satın al haberi sat 4 Saatlik BTCUSD grafiği (Kaynak:TradingView)

30 Ağustos’tan bu yana, Bitcoin, art arda beş gün yükseliş kaydetti; bu artış, BTC’nin güvenli bir liman olarak kullanılmasına bağlansa da o dönemde en sağlam katalizörlerden biri Bakkt açılışı oldu.

Evet, daha önce KoinMedya olarak, NYSE tarafından desteklenen, uzun zamandır beklenen Bitcoin vadeli vadeli işlem sözleşmesinin 23 Eylül’de başlatılmasının planlandığını siz değerli takipçilerimizle paylaşmıştık.

Dün ise, Bakkt’dan yeni bir haber daha geldi. Twitter üzerinden yapılan duyuruda, Bakkt lansmanı öncesi, platformun, Bitcoin deposit işlemlerini kabul edeceği açıklandı.

“Artık, müşterimizin, Bitcoin para yatırma ve çekme işlemlerini kabul etmeye başladık. 23 Eylül’de başlayacak olan Bakkt Günlük ve Aylık Vadeli İşlem sözleşmelerine sadece 17 gün kaldı.”

Peki Bakkt spekülatif bir araç haline dönüşebilir mi?

Evet, Bakkt açılışı sırasında, fiyatlar üzerinde manipülatif hareketler görülebilir. Burada yatırımcılar, ‘söylentiyi satın al, haberi sat’ stratejisine göre hareket edebilir. Çünkü beklenti alıcıları piyasaya çeken bir katalizör gibidir ve beklenti arttıkça piyasaya girişler de artar, haber açıklandığında ise kar satışları gerçekleşir.

Bakkt, piyasaya birçok yenilik getirse de, nihayetinde bir ticaret platformu. Muhafaza çözümü ve fiziksel Bitcoin sözleşmeleri Bitcoin’in finans dünyasında bir yıldız gibi parlamasında önemli bir katalizör görevi görebilir.

Bununla birlikte, Gemini, Coinbase, Grayscale ve geçtiğimiz haftalarda VanEck-SolidX kredi fonunun eklenmesi gibi kurumsallara yönelik muhafaza ve kredi şirketleri de mevcut. 

Ayrıca, CME ve Six Exchange ve BitMEX gibi diğer düzenlenmiş ve düzenlenmemiş platformlar da Bitcoin vadeli işlemleri sunuyor. BitMEX’te kaldıraç özelliği 100x’e kadar çıkarılabiliyor ve bu işlemler yatırımcılara oldukça fazla kazanç sağlayabiliyor.

Bu nedenle, bu ticaret platformları da dahil olmak üzere, Bakkt’a benzer ürün ve hizmetler zaten mevcut. Peki ozaman neden Bakkt, Bitcoin tarihindeki en önemli gelişme olarak görülüyor, bu yeni ürünlerin bu kadar abartılmasının nedeni ne gibi soruların cevabını, daha önce ilgili yazımızda vermeye çalıştık.

Ayrıca bazılarına göre, Bakkt açılışı sırasında, genel olarak finans dünyasında kullanılan ‘söylentiyi satın al, haberi sat’ deyimi etkili olabilir. Burada, söylentilerle yatırımcılar piyasaya çekilecek ve dev sermaye girişi olacak, söylenti zamanlarında alım yapmak için uygun pozisyonlar varken, haberleştiğinde bu pozisyonlar kapanmış olur ve büyük satışlar görülebilir.

Çünkü daha önce de benzer bir durum yaşanmıştı. Bitcoin, en son boğa koşusunda yani 26 Ağustos’ta 13.800$’a kadar yükseldi. Bu tarihten bu yana, yatırımcılar ve traderlar BTC’nin yönünü hangi tarafa çevireğini kestiremiyorlar.

Ancak bir önceki boğa koşusunda (17 Aralık 2017’de) Bitcoin 20.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Aşırı şişirilmesi ve ICO furyası dışında, o zamanlarda Bitcoin fiyatlarını tetikleyen başka bir şey vardı – CME Bitcoin Vadeli İşlemler lansmanı. Lansman 18 Aralık’ta yapılsa da Bitcoin fiyatı, lansmanın ardından dört gün içinde yaklaşık 5000$ düştü.

bakkt-acilisiBitstamp verilerine göre 1 günlük BTCUSD 1 Gün Grafik (TradingView)

Tabi şu da bir gerçek ki; geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir. Belki bu sefer Bakkt açılışı yeni kurumsal yatırımcıların sektörde kalıcı olmasını sağlayabilir.

Bakkt hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X