pawnhub_koinmedya
Anasayfa Ethereum Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Dünya Bilgisayarı olacak

Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Dünya Bilgisayarı olacak

Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Dünya Bilgisayarı olacak
0
koinmedya_googlenews

Ethereum 2.0 dünya bilgisayarı olacak. Bu sözler ETH kurucusu Vitalik Buterin’e ait. Buretin, Ethereum 2.0’ın geliştirilmesi ve genel olarak da blockchaindeki son durum hakkında değerlendirmede bulundu.


Ethereum 2.0 dünya bilgisayarı olacak

Etherum’un mucitlerinden ve Ethereum vakfının kurucusu Vitalik Buterin, yakın bir zamanda Ethereum 2.0 konusundaki gelişmeler ile ilgili konuştu. Buterin, “Saniyede 10 binlerce işlem yapma kapasitesi” olacağını savunduğu “Ethereum 2.0’ın dünya bilgisayarı” olacağını söyledi.

Vitalik Buterin, geliştirme aşamasının uzadığını da kabul ediyor. Ona göre en başta bazı şeyler yanlış gitti. ETH kurucusu şöyle devam etti: “Blockchainler şu an bazı yönleriyle şaka gibiler. Saniyede 15 işlem ile dünya ekonomisini döndüremezsiniz. Bundan dolayı Ethereum’u gerçekten tamamen gurur duyabileceğimiz bir sisteme dönüştürdüğüm için kesinlikle çok heyecanlıyım.”

koinmedya_brave

Dahası, bu alandaki gelişmeler Ethereum 2.0’ı tasarlama konusunda önemli bilgiler sağlıyor. Varlık ispatı (proof of stake) protokolünün ilk kez piyasaya sürülmesinin gelecek yılın ilk aylarında olması bekleniyor.

Blockchain ve kripto paraların geleceği hakkında

Bu arada genel olarak blockchain ve kripto paraların gelişimi hakkında Vitalik Buterin, “Gerçekçi olursak, kripto paralar dışında blockchain uygulanması alanında çok az gerçek gelişme sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Bura rağmen yine de söz konusu durumun değişmeye başladığını düşünüyor. Ona göre, blockchain tarafından sağlanan güvenlik, değişmezlik ve verimlilik işletmelerin faaliyetlerini kolaylaştırıyor.

Dahası Vitalik ayrıca merkezi varlıkların güvenliği konusunda da endişelerini dile getiriyor. Merkezi yönetimlerin yaptığı gibi, borsalar ve muhafaza hizmeti sunan işletmelerin de gelecekte aynısını yapacağına inanıyor.

Vitalik şöyle konuştu: “İçimdeki idealist, merkezi borsaların ortadan kalkmasını ve bankacılık sistemiyle etkileşime girme dışında merkezi yapıdan tamamen uzaklaşmayı arzu ediyor.”

Dahası Vitalik şu an kripto paraların çalınmasını engelleyen bir şifre sistemi üzerinde çalışıyor. Şu an özel anahtar elde edilerek Bitcoin de dahil bütün kriptolar hacklenebilir. Ayrıca çalınan miktarlar da yüklü olunca, kaybolan anahtarlar ile ilgili sigorta konusu da gelişime ihtiyaç duyuyor.

Son olarak Vitalik blockchain ve tokenlerin geleceği konusunda çok iyimser konuşuyor. Ona göre en küçük blockchain tokeni ya da ödülü bile gelecek için önemli olabilir.

Kaynak

X