Anasayfa Altcoin Paxos altın bazlı kripto para çıkardı

Paxos altın bazlı kripto para çıkardı

Paxos altın bazlı kripto para çıkardı
0
koinmedya_googlenews

Altın bazlı kripto para fikri bu günlerde kulağa epey cazip geliyor. Paxos da bu durumdan faydalanarak yeni hamlesini yaptı. Peki kripto para-altın sentezi  nasıl olacak?


Altın bazlı kripto para PAXG

Stabil coin yayınlayıcısı Paxos,  Pax Gold (PAXG) isimli altın bazlı kripto parasını çıkardığını duyurdu. Her bir PAXG tokeni bir ons altına çevrilebilecek şekilde tasarlandı. Bu sayede yatırımcılar yeni çıkan PAXG tokeninin fiyatını  daha net belirleyebilecek. Böylece Tether ve USD Coin‘i takip eden yeni bir stabil coin daha piyasaya sürülmüş oldu.

Bknz:Tether 2 ayrı emtia bazlı stabil coin çıkaracak

Basından alınan bilgilere göre New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı  (NYDFS) Ethereum bazlı tokeni onayladı. Esasında altın bazlı kripto para olan PAXG, Paxos’a göre onaylanmış ilk dijital altın ürünü.

Her bir PAXG tokeni fiziksel olarak 31 gramlık London Good Delivery standartlarında 1 ons altına karşılık gelecek. Bu standartlar altının saflığını ve Londra’da saklandığını belirttiği için önemli. Bu tokenler Paxos web sitesinden itibari parayla veya  altınla değiştirilebilecek. Paxos CEO‘su  Charles Cascarill konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

‘Dijital ve global finans sisteminde, fiziksel altın sahibi olmak külfetli ve çağ dışı bir yatırım. Diğer yatırım araçlarına çevirmek, taşımak, bölmek veya kaldıraçlı işlem yapmak çok da kolay değil.’

Cascarill fiziksel altın sahibi olma probleminin piyasada ETF veya ileri vadeli işlemler gibi pek çok çözümü olduğunu belirtti. Fakat bunların hiç birinin yasal fiziksel altın sahipliği anlamına gelmediğini özellikle vurguladı.  Bunun yerine PAXG altın bazlı kripto para olarak hem fiziksel altın sahipliğinin önünü açıyor, hem de satış ve bölünebilme gibi pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

PAXG’nin Ethereum bazlı token olması beraberinde bir çok fayda getiriyor. Blockchain’de yatırımlar izlenebildiği gibi, müşteriler blockchain adreslerini kullanarak altınlarının durumunu izleyebilecek. Bu özellikler arasında seri numarası, ağırlık, saflık derecesi ve külçe altın olarak ağırlıkları yer alıyor.

Son iki yıl içinde Novem gold gibi sayısız altın bazlı stabil coin projesi yapıldı. Fakat çöken stabil coin projelerinden üçte ikisinin altın bazlı olması kafaları karıştırıyor. Paxos daha iyisini başarabilecek mi hep beraber göreceğiz.

 

Kaynak

 

Etiketler:
X