Anasayfa Altcoin Litecoin desteği kırdı – Daha kötüsü gelebilir

Litecoin desteği kırdı – Daha kötüsü gelebilir

Litecoin desteği kırdı – Daha kötüsü gelebilir
0
koinmedya_googlenews

Kripto para dünyasının 2019 yıldızı olan ancak halving ile birlikte düşme moduna giren Litecoin desteği kırmış durumda. Son birkaç hafta, Litecoin (LTC) için adeta bir kabus haline geldi. Bitcoin’in fiyatı ve baskınlığı yükselirken, LTC ve altcoinlerde düşüşler söz konusu oldu.


Litecoin için bu düşüş 5 Ağustos 2019’da gerçekleşen blok ödül yarılanmasından hemen sonra 100 dolarlık psikolojik bölgede oluşan dirençten sonra geldi. Normalde, fiyat artışları halving sonrası devam eder ancak Litecoin’de bunun tam tersi yaşandı ve Litecoin desteği kırdı.

Litecoin desteği keşfedilmemiş sular

LTC yatırımcıları, halving etkinliğinin Litecoin’e olan talebi zorlayacağı ve koinin fiyatını artıracağı konusunda iyimser davrandılar. Öte yandan, Bitcoin’in Mayıs 2020’de halving etkinliği bekleniyor ve analistler kripto paraların amiral gemisi için ciddi bir artış öngörüyorlar. LTC için ise bu artış gerçekleşmedi. LTC kıpırdanmaya başladı. Ancak görünüşte başka katalizör bulunmadığından, analistler daha fazla kayıpların söz konusu olabileceğini ifade ediyor.

İlgili yazı: Litecoin’in volatilitesi dar bir alana sıkıştı

Piyasa değeri ile beşinci en büyük kripto para Litecoin, ABD doları karşısında 62 dolarlık bir değere kadar inmiş durumda. Bununla birlikte, Litecoin halen 2019’daki en yüksek seviye olan 146 dolardan % 53 daha düşük seviyelerde. Son 24 saatlik fiyat hareketliliğinde ise Litecoin’in Bitcoin’e karşı % 1 değer kazandığı görülüyor. Bu noktada 62 dolarlık seviyenin önemli bir Litecoin desteği olduğu görülüyor.

Aynı şekilde, BitInfoCharts’tan gelen veriler, LTC’nin hashrate’inin ödül bloğunun yarılanmasından bu yana % 30’dan daha fazla düştüğünü ortaya koyuyor. Hashrate’deki bir düşüş, madencilerin katılımının düşük olduğuna işaret ediyor. Böylesi bir durum LTC gibi bir Proof of Work (PoW) algoritması ile çalışan blok zinciri için daha az güvenlik, kapasite ve değer anlamına geliyor. Öte yandan, Hashrate’deki bir artışın, yakın dönem fiyat dalgalanmasının bir işareti olduğu kabul ediliyor. Zira böyle bir artış tüm ekosistemin sağlıklı bir şekilde işlediğini gösteriyor ancak LTC’nin hashrate’i azalıyor.

Popüler kripto para analisti ve yatırımcısı DonAlt, LTC’nin kısa vadede bitcoin karşısında değer kaybetmeye devam edeceğine inanıyor.

İlgili yazı: Litecoin Bitcoin paritesi kırmızı alarm veriyor

Takipçilerinden biri, LTC / BTC kurunun neden “korkunç göründüğünü” düşündüğünü açıklamasını istediğinde, DonAlt LTC’nin büyük bir destek seviyesini kırdığını söyleyerek cevap veriyor:

“Litecoin desteği söz konusu edilince tek önemli desteği kaldı diye düşünüyorum. Büyük bir zaman dilimi baş ve omuzlar. Olumlu göstergeler ise tamamen alakasız durumda ve Litecoin direk düşüş içerisinde yer alıyor. Bunun kötü görünmesinin pek çok nedeni var, umarız düşüş çizgisinin üzerinde ilerler.”

Litecoin bu seviyelerden nereye gider?

İleriye dönük olarak, alıcılar bir şekilde fiyatı 70 $ ‘lık direnç seviyesinin üzerine çıkaramazsa, LTC ayıların kontrolünde kalacak. 62 $’ın altında bir kırılma, LTC / USD kuru için düşüşe neden olabilir.

Diğer taraftan, LTC 2019’un başında 30 dolarlık kasvetli seviyeden % 120’nin üzerinde bir artış göstermiş durumda. Bu nedenle, orta vadede hala tersine dönme umudu söz konusu. Öte yandan, LTC 67.28 $ seviyesinde işlem görerek CoinGecko verilerine göre günlük bazda % 3.3 düşüş kaydetti. LTC’nin yakın zamandaki düşüş eğiliminin DonAlt’ın önerdiği gibi mi olacağı yoksa LTC’nin satışını uzatacak mı olduğunu görmek kesinlikle ilginç olacak.

Kaynak

Etiketler:
X