Home Kripto para Haber Bitfinex Bitcoin kaldıraçlı işlem oranını 100x’e yükseltti
koinmedya_brave

Bitfinex Bitcoin kaldıraçlı işlem oranını 100x’e yükseltti

Bitfinex Bitcoin kaldıraçlı işlem oranını 100x’e yükseltti
0
fairspin_banner

Bitfinex Bitcoin kaldıraçlı işlemlerinin oranını arttırdı. Bitfinex, Bitcoin ve Ethereum için 100 katı kaldıraçlı işlemlere başladı.


Bitfinex Bitcoin kaldıraçlı işlemler

Kirpto para borsası Bitfinex sonunda marjin işlemleri başlattı. Bu işlemler kullanıcıların Bitcoin ve Ethereum fiyatının  100 katı kaldıraça kadar marjin işleme girmelerine imkan veriyor.

Daha az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme kaldıraç (leverage), deniyor. Marjin işlemler ise, Marjin (teminat), herhangi bir enstrümanda pozisyon açılması için gereken minimum para miktarını temsil ediyor. Bu miktar enstrümanın fiyatına, kaldıraç oranına ve işlem hacmine göre farklılık gösteriyor

Sistem güncellemesini Pazartesi duyurdu Bitfinex. Duyurunun ardından kullanıcların yeni güncellemeyi kullanmaya hemen başlamaları da dikkat çekti.

Bknz: PrimeXBT vs BitMEX: Hangisi daha iyi?

Türev ürünleri Mayıs ayından beri gelişim aşmasındaydı. Bitfinex kaldıraç oranının artmasıyla ilgili bazı detayları  şu şekilde açıklıyor:
“Nitelikli Bitfinex hesap sahipleri, türev cüzdanlar sayesinde,  yeni hedge ürünleri ile ilgili işlem yapabilecekler. ürün 100 katı kaldıraçlı USDT tabanlı ve karşılıklı teminata sahip olacak, (piyasanın kalan kısmında yok) 100 kat kaldıracı yanında, bireyselleşmiş risk seviyesi için ayrılmış marjin de bu teminatın içinde. Marjin işlem yaparken, güncellemeden önce kullanıcılar 3,3 x marjin yapıyrolardı.”

Yüksek riskli ödül

Margin işlemler mutlaka bir bedel dahilinde gerçekleşen bir işlem. Bedeli de epeyce yüksek oluyor. Kaldıraçlı işlemler aslında kullanıcıların ellerinde olmayan miktar üzerinden işlem yapmalarını sağlıyor. Kaldıraçlı bir işlem kazandığınız zaman ödüller de kendini ortaya koyuyor. Tabii her kaldıraç işlemi yapanın kazanmadığını da unutmayalım. Kripto piyasasında kaldıraçlı işlemler oldukça riskli işlemler, hele kaldıraç 100 katına ayarlanmışsa.

Bitfinex bu kadar büyük oranda bir kaldıraç uygulayan tek kripto para borsası. 2 Eylül 2018 de yukarı doğru %6 bir hareket gösterince 68,1 milyon uçtu gitti, bu işlemler nedeniyle.

bitfinex bitcoin kaldıraçlı

Bitfinex bu kadar büyük oranda kaldıraç uygulamaktan dolayı çok fazla eleştiri alıyor. Bitfinex’in piyasada likidite konusunda da bir namı var .

Marjin işlemler gittikçe çok daha fazla popüler oluyor. Esasen daha fazla borsa da marjin işlemler başlatma hesabı yapıyor.

Bknz:Binance, Monero ve NEO için kaldıraçlı işlemleri başlattı

Binance da Temmuz ayında marjin işlemlere geçmişti ama uyguladığı en yüksek oran 3,3x. Binance mı ayağını yere sağlam basıyor yoksa Bitfinex mi uçuyor yakında anlayacağız.

bknz:Coinbase’in kaldıraçlı borsası BLADE, 150x işlemlere olanak sağlıyor

Kaynak

 

koinmedya_brave
0
0
0
X