Home Altcoin SEC Stellar blockchain ile ilgili bir konuyu değerlendiriyor
koinmedya_brave

SEC Stellar blockchain ile ilgili bir konuyu değerlendiriyor

SEC Stellar blockchain ile ilgili bir konuyu değerlendiriyor
0
fairspin_banner

Birçok ülkenin GSYİH’sından büyük finansal varlığı yöneten yatırım şirketi, verilerini Stellar blockchain ağına taşımayı planlıyor. SEC konu ile ilgili son kararı verecek.


SEC Stellar blockchain hakkında milyar dolarlık karar verecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) masasında Stellar’ı ilgilendiren bir dosya bekliyor. Yaklaşık 700 milyar dolarlık finansal varlığı yöneten Franklin Templeton Trust yatırım şirketi, finansal işlemlerinin kaydını blockchain ortamına taşımak istiyor. Türkiye’nin 2017 yılı nominal GSYİH’nin 850 milyar dolar olduğunu düşündüğümüzde 700 milyar dolarlık verinin blockchain ağına taşınması, blok zinciri endüstrisi için bir milat olarak değerlendirilebilir. Stellar blockchain’i ise bu büyük işleme ev sahip yapacak.

Lütfen Bkz: Koreli firmalar mobile blockchain kimlik tanına sistemi kuruyor

Blockchain ağları verilerin saklanması, paylaşılması ve korunması konusunda üst düzey güvenlik sunan, yeni nesil ağlardır. Franklin Templeton Trust yatırım şirketi tüm finansal işlemlerinin kaydını Stellar blockchain ağında tutmak istiyor. Ülkemizde Borsa İstanbul bünyesinde gerçekleşen alım satım işlemleri, bu işlemlerin vadeleri, miktarları ve ödeme taahüdleri Takas Bank aracılığı ile gerçekleşiyor ve bu işlemler Takas Bank sistemine kaydediliyor. Takas Bank, hem menkul değerlerin nakde dönüştürülmesini hızlandırdığı gibi işlemlerin vadesinde gerçekleşmesini sağlıyor. Stellar blok zinciri, yüzde yüz olmasa da Takas Bank’ın sunduğu bazı hizmetleri Franklin Templeton Trust yatırım şirketine sunacak. Şirketin ihtiyaç duyduğu veriler hem Stellar blockchain’inde güvenli saklanacak hem de bu veriler ağdan hızlıca çekilebilecek. SEC, Stellar blok zincirini ilgilendiren bu hayati konuda nihai kararı verecek merci.

Lütfen Bkz: Blockchain veri mahremiyeti için neden önemli?

TakasBank vari oluşumlar merkezi bir yapıya sahipken Stellar blockchain ‘i gibi diğer ağlar merkeziyetsiz bir yapıya sahip. Bu açıdan olası siber ve hacker saldırılara karşı merkeziyetsiz blockchain ağları daha güvenlikli yapı arz ediyor.

Lütfen Bkz: Blockchain ve yapay zeka (AI) çağı

SEC, Franklin Templeton Trust yatırım şirketinin başvurusunu aldı. Şirketin finansal işlemlerini Stellar blockchain ağına taşıması konusunu değerlendirecek. Eğer SEC bu konuda olumlu karar verirse diğer finansal kurumlar için önemli bir dönüşüm başlayacak. Konu ile ilgili ayrıntı açıklamalar geldikçe siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X