Anasayfa Bitcoin CME Bitcoin vadeli işlem hacmi %600 arttı
koinmedya_brave

CME Bitcoin vadeli işlem hacmi %600 arttı

CME Bitcoin vadeli işlem hacmi %600 arttı
0

Bitcoin vadeli işlem hacmi yükseliyor! Dünyanın en büyük opsiyon ve vadeli işlem borsası olarak bilinen CME’de haftalık metrikler, Bitcoin vadeli işlem hacminde %600 artış olduğunu gösteriyor. Peki bu değişimi nasıl okumalıyız?


CME Bitcoin vadeli işlem hacmi son bir haftada müthiş bir artış kaydetti!

Hisseleri, Nasdaq’da işlem gören, halka açık bir borsa olan CME Group (Chicago Emtia Borsası)’a ait haftalık metriklerde, Bitcoin vadeli işlem hacmi %600 artış kaydediyor.

Son iki haftada ortalama hacim, sırasıyla 6.85 (negatif) ve 7.72 (pozitif), birim olarak ölçüldü. Ancak, önceki haftalardaki hacim, yaklaşık 1.031 ve 0.87 birim daha düşüktü. Peki bu artışı, nasıl yorumlamalıyız?

Bitcoin piyasalarına yönelik kurumsal talepte artış 

Aşağıdaki, CME’ye ait haftalık BTC vadeli işlem hacmi ile ilgili grafikte de, Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin, artmaya başladığı açık bir şekilde görülüyor. Yükselen iki mum, Bitcoin vadeli işlem kontratlarında kurumsal yatırımın arttığını gösteriyor.

bitcoin-vadeli-islem-hacmiHaftalık CME Bitcoin vadeli işlem hacim

Bununla birlikte, yükselişler zıt renklerde çizilmiş, bu da satışı takip eden bir alım işlemini temsil ediyor. Nitekim, kurumsal traderlar da fiyatın yönü konusunda kararsız görünüyorlar.

Bknz: CME bugüne kadar 70 milyar dolarlık Bitcoin vadeli işlemine imza attı

Aylık ölçek bazında değerlendirecek olursak, Bitcoin vadeli işlem hacmi, sadece bu hafta bile, önceki aylara kıyasla oldukça yüksek. Ancak, önümüzdeki haftalarda bir satış baskısı sonucu düzeltme gelebilir.

Günlük ölçekte ise, son iki günde vadeli işlem hacminde çok büyük bir artış gerçekleşti. Bu artış aslında, pek çok faktöre bağlanabilir.

BTC-vadeli-islem-hacmiGünlük CME Bitcoin vadeli işlem grafiği 

İlk olarak, dün VanEck SolidX Bitcoin Trust’ın duyurusunun ardından, vadeli işlem piyasasını olumlu etkiledi. Ayrıca Bakkt platformunun yaklaşmakta olan lansmanı da boğaların lehine. 

Ayrıca, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışması, Bitcoin vadeli işlem hacmi ve BTC fiyatları için güçlü bir pozitif katalizör görevi görüyor. Peter Schiff gibi Gold savunucusu bile, Bitcoin’in ideal bir servet deposu olduğu gerçeğini görmeye başladı. Tabi, ani bir yükseliş hareketi, boğa tuzağı da olabilir.

Bununla birlikte, artan kurumsal ilgi Bitcoin için kesinlikle olumlu bir sinyal. Ayrıca bu talep, kurumlar için muhafaza hizmetleri ve vadeli işlem ticareti gibi Bitcoin ile ilgili ürünler sunan çok sayıda platformla karşılanıyor.

Bknz: Bitcoin nasıl alınır? Güvenli şekilde BTC nasıl alınır?

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X