Anasayfa Bitcoin Satoshi Bitcoin makalesi ile Nobel’i kazanmalı
koinmedya_brave

Satoshi Bitcoin makalesi ile Nobel’i kazanmalı

Satoshi Bitcoin makalesi ile Nobel’i kazanmalı
0

Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında yazdığı Bitcoin makalesi Nobel Ödülünü kazanabilir mi? Anthony Pompliano, Bitcoin Nobel Barış Ödülünü almalı diyor.


Satoshi Bitcoin makalesi Nobel Ekonomi Ödülünü alabilir

Morgan Creek’in kurusucu Anthony Pompliano’ya göre Satoshi Nakamoto Nobel Ödülü almalı. Pompliano bu konuda şu açıklamayı yapıyor:

“Satoshi Nobel Barış Ödülünü kazanmalı. Sonunda herhangi bir şiddete karışmadan küresel rezerv statüsünü kazanacak bir para birimimiz var.”

Bizim asıl dikkat çekmek istediğimiz konu Satoshi Nakamoto’nun Nobel Barış Ödülünü kazanabilir iddiasından ziyade Satoshi Nobel Ekonomi Ödülü kazanabileceği üzere.

Lütfen Bkz: Kripto dersleri en iyi üniversitelerin yarısında var

Satoshi Nakamoto ismi ile yazılan “Bitcoin: A Peer to peer Electronic Cash System” makaleyi Google Scholar’da taradığımızda 7076 adet atıf aldığını görüyoruz. Yani Satoshi’nin makalesi, 7.000’in üzerindeki akademik yayında referans olarak alınmış durumda. Nakamoto’nun  makalesi artık akademik camiada saygınlığı olan bir makale. Satoshi, Nobel ‘i neden almasın?

Bitcoin’in ekonomik hayata getirdiği yeniliği de dikkate alacak olursak Bitcoin reel ekonomide önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Bitcoin ve blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş kripto paralar hem paranın dolaşım hızını arttırıyor hem de para transferlerinde maliyeti düşürüyor. Ayrıca para transferlerinde güvenliği de önemli derecede arttırıyor. Kripto paralar sayesinde ivme kazanan blockchain teknolojisi ise internete alternatif daha güvenilir ağ kuruyor.

Nobel Ödülünün temel amacı ise insanlığa hizmeti geçen bilim insanlarını ödüllendirmek. Bu amaçla tıp, kimya, iktisat, fizik, edebiyat ve barış gibi başlıklar altında kurulan komiteler, ilgili alanlardaki çalışmaları inceleyerek Nobel Ödülüne layık çalışmaları onurlandırmakta ve ödüllendirmektedir. Bitcoin makalesi ekonomi alanında önemli bir çığır açıyor. Satoshi de bu konuda öncülük ediyor.

Geçmiş dönemlerde Nobel’i kazananlara bakalım. Örneğin 2018 yılında William D. Nordhaus “iklim değişikliğinin makro ekonomik analizi”, Paul M. Romer  ise “teknolojik yeniliğin makro ekonomik analizleri” başlıklı çalışmalarıyla Nobel Ödülü kazandılar. 2017 yılında ise Richard H. Thaler ise “Davranışsal İktisat” alanında gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle  Nobel Ödülüne layık görüldü. Satoshi, Bitcoin makalesi ile Nobel’i neden kazanmasın?

2018 ve 2017’de Nobel Ödülünü kazanan kişilerin öne çıkan çalışmalarının Google Scholar’da aldığı atıfları aşağıda görüyoruz. Nordhaus’un iklim konusundaki kitabı 1.825 tane atıf almış, Romer’in teknoloji ile ilgili makalesi 28.615 adet ve Thaler’in Davranışsal İktisat alanında kaleme aldığı makale ise 3.429 adet atıf almış.

Bitcoin makalesi Satoshi Bitcoin makalesi ile Nobel'i kazanmalı

Kaynak

koinmedya_brave
X