Home Kripto para Haber PlusToken dolandırıcılığı 2.9 milyar dolarlık yıkıma sebep olabilir
koinmedya_brave

PlusToken dolandırıcılığı 2.9 milyar dolarlık yıkıma sebep olabilir

PlusToken dolandırıcılığı 2.9 milyar dolarlık yıkıma sebep olabilir
0
fairspin_banner

PlusToken dolandırıcılığı, piyasada artan miktarda kripto para dump yapılmasının ardındaki sebeplerden biri olabilir. Bu dolandırıcılığın piyasaya maliyeti 2.9 milyar dolar olarak hesaplanıyor.


PlusToken dolandırıcılığı ve kripto para piyasasına etkileri

2018 yılı daha çok kripto hackleri ile dikkat çekmişti. Siber güvenlik şirketi CipherTrace ise 2019’u “Dolandırıcılık Yılı” şeklinde tanımlıyor.

CipherTrace, 2019’un ikinci çeyreği ile ilgili para aklama karşıtı raporunu yayımladı. Raporda, “QuadrigaCX felaketinin yanı sıra, bu çeyrekte milyonlarca kişiyi aldatan bir dolandırıcılık olayının kullanıcılara zararı toplamda 2.9 milyar dolarlık kripto para olarak hesaplanıyor.” ifadesine yer veriliyor.

Bir de henüz soruşturma aşamasında olan ve raporda yer almayan vakalar var. CipherTrace, raporda şu ifadelere yer veriyor: “Diğer dolandırıcılık vakaları, Coinroom ve Bitsane gibi, hala soruşturma aşamasında ve buradan kullanıcıların uğradığı zararlar rapordaki toplam miktara yansıtılmadı.”

2019 yılına damgasını vuran kripto dolandırıcılığının başında PlusToken geliyor. Haberlere göre bu dolandırıcılık olayında şimdiye kadar yatırımcılar yaklaşık 2.9 milyar dolar kaybetti. PlusToken ayrıca kripto tarihinin en büyük dolandırıcılığı olarak adlandırılıyor ve neler yaşandığı ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor.

İlgili: 2019’un scam kripto projeleri – Bu tokenlere dikkat!

Peki, neler oldu ve para nereye gitti? Mağdurlar paralarını geri almayı ya da herhangi bir yardım beklemeli mi?

Olay şöyle başlamıştı: Güney Çin Sabah Postası, 29 Haziran’da henüz belirlenmeyen bir kripto dolandırıcılığından dolayı altı kişinin tutuklandığını duyurmuştu. Söylentiler hızla Çin sosyal medyasında yayıldı. Olay ise kendini kripto para cüzdanı olarak tanımlayan “PlusToken” dolandırıcılığı ile ilgiliydi.

PlusToken nedir?

PlusToken, Güney Kore merkezli tipik bir kripto para dolandırıcılığı ve “kripto para cüzdanı” adıyla kullanıcıları tuzağa düşürmüş. Kullanıcılara fonlarını PlusToken’in platformunda saklamaları durumunda yüksek getiri oranları ödülü vaat etmişti.

Dolandırıcılar bu “ödüllerin” ise “borsanın kazancı, madencilik geliri ve diğer getiriler” üzerinde elde edildiğini söylemişti. Bu tutuklamalar ve basındaki olumsuz haberlere rağmen PlusToken sitesi ve sosyal medya hesapları hala çalışıyor görünüyor.

CipherTrace, PlusToken’in 2.4 ile 3 milyon arasında kullanıcısı/yatırımcısı olduğunu bildiriyor. Çin polisinin baskını ve tutuklamalardan sonra ise 2.9 milyar dolarlık fonun kayıp olduğu ifade ediliyor. Bu kadar büyük miktardaki fonun nereye gittiği ise hala bir sır olarak kalıyor. Ama işin içinde Çin vatandaşları, Çin polisi, Vanuatu hükümeti, biri Rus diğeri ise Güney Koreli iki kurucu olduğu iddia ediliyor. Kurucuların ikisi de kayıplara karıştı.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X