Home Kripto para Haber Hollanda kripto piyasalarını 2020’de regüle edecek
koinmedya_brave

Hollanda kripto piyasalarını 2020’de regüle edecek

Hollanda kripto piyasalarını 2020’de regüle edecek
0
fairspin_banner

Hollanda hükümeti kripto para piyasalarından 2019’un sonuna kadar Merkez Bankasına kayıt sürecini tamamlamalarını istiyor. Hollanda 2020’de kripto para piyasalarını tamamen regüle edecek.


Hollanda kripto regülasyonu 2020’de başlıyor

Temmuz ayında G20 toplantıları devam ederken Hollanda hükümeti, Bitcoin piyasalarında regülasyonlar için çalışmalara başlamıştı. Bu amaçla Hollanda Adalet ve Finans bakanlıkları hazırladıkları  raporu parlamentoya gönderdi. İlgili raporda kara para aklama ile mücadele için kripto para piyasaları aktörleri ile görüşerek regülasyonlar zemininde anlaşmaların sağlanması öngörülüyordu.

Lütfen Bkz: Portekiz’den Bitcoin vergileri konusunda cesur adım

Hollanda regülasyonlar çerçevesinde kripto para borsaları, ICO’lar ve tedarikçiler gibi birçok kimseyi ilgilendiren bir taslak oluşturuyor. Ayrıca Hollanda’da regülasyonlar konusunda önemli bir adım olarak 3.000 euro ve üstü nakit işlemeler yasakladı. Hollandalı yetkililer insanları çek ve kredi kartı üzerinden harcama yapmaya yönlendiriyor. Ayrıca bu amaçla 500 euro’luk bankanotlar da tedavülden kaldırılıyor.

Reuters’ın 3 Eylül tarihli haberine göre Hollanda Merkez Bankasından (De Nederlandsche Bank) yapılan açıklamaya göre kripto para piyasaları ile ilgili tüm işletmeler resmi olarak kayıt sürecini tamamlaması gerekiyor. İlgili resmi açıklama şu şekilde:

“Somut olarak, kripto paralar ile normal paralar arasında değişim hizmeti göre kripto para borsaları ile kripto para cüzdanı sağlayıcıların De Nederlandsche Bank’a kayıt olmaları gerekiyor.”

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

Kripto para piyasalarında söz konusu kayıt işlemlerinin 10 Ocak 2020’ye kadar tamamlanmış olması gerekiyor. 2020’de Hollanda’da kripto para piyasaları ciddi biçimde regüle edilmiş olacak.

Avrupa Birliğinin 6 temel kurucusundan biri olan Hollanda, regülasyonlar konusunda hızlı adım atıyor. Hollanda’daki adımların zamanla Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliğinin diğer ülkelerine de yayılması bekleniyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X